Nurten Öztürk, Eskişehirli öğrencilerle buluştu

Nurten Öztürk, Eskişehirli öğrencilerle buluştu

Eskişehir Atayurt Okulları Girişimcilik Kulübü’nü tarafından düzenlenen “Girişimcilik Zirvesi”ne konuk olan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, öğrencilere girişimcilik konusunda önemli öğütler verdi. Türkiye’de ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ konusunda öncü kimliğiyle tanınan Öztürk gençlere, “kendi başarı hikayenizi kendiniz yazın” tavsiyesinde bulundu.

Eskişehir Atayurt Okulları Girişimcilik Kulübü’nü tarafından düzenlenen “Girişimcilik Zirvesi” Eskişehir Turunç Otel’de gerçekleşti. Türkiye’nin her yanından öğrencilerin ve şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla bir fikir kampı şeklinde gerçekleşen etkinliğin ilk günkü konuşmacısı OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’tü. Öğrencilerle OPET’in başarı öyküsünü paylaşan Öztürk, kendi hayatından örnekler vererek altın değerinde tavsiyelerde bulundu. Öztürk şöyle konuştu: “Düşünen, sorgulayan ve üreten bir nesil olma yolunda çaba harcayan siz değerli gençlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Ben çocukluğumdan bu yana ülke ve insan sevgisiyle yoğrularak; çok çalışmaya, kendimi iyi yetiştirmeye, ülkeme ve insanımıza yararlı bir insan olmaya ant içtim. İstediğiniz hiçbir şeye kolay erişemeyeceğinizi, zorluklarla mücadele etmeyi, sihirli değnek diye bir şeyin olmadığını, sihrin kendimiz olduğunu öğrencilik yıllarımda öğrendim. Öğretmenlik hayatımdan sonra değerli eşim, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk ile Mersin’de Öztürkler Limited Şirketi’ni birlikte kurduk ve kısa sürede işimizi büyüterek pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliklerini aldık. Çok çalıştık, yılmadık. 1992 yılında Mersin’den İstanbul’a taşınarak birlikte Türkiye’nin ilk yerli sermayeli akaryakıt şirketi olan OPET’i kurduk. Çalışkanlığımız, dürüstlüğümüz, insana insanca yaklaşımımız, yaşamda karşımıza çıkan fırsatları görerek doğru değerlendirmemiz, nakdi ve vakti doğru kullanmamız sayesinde şirketimiz hızla büyümeye, istasyon sayılarımız artmaya başladı.”

Nurten Öztürk, konuşmasının devamında sosyal sorumluluk konusunda herkese görev düştüğünü, bireylerin ve kurumların bu konuda çaba harcaması gerektiğini belirtti. Sözlerine “Sizlerin de toplumumuzun gelişmesi için çok güzel projeler üreteceğinize, uygulayıcısı ve takipçisi olacağınıza inanıyorum” diyerek devam eden ve sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilir, sonuç odaklı ve ekonomik kalkınmayı destekleyici projeler olması gerektiğini vurgulayan Öztürk, OPET sosyal sorumluluk projelerine ilişkin şu bilgileri verdi: “17 yıldır yürüttüğümüz ‘Temiz Tuvalet Kampanyası’ ile Türkiye’de hijyen bilincini yerleştirmek için çalıştık. Kendi istasyonlarımızdan başlayarak, tuvalet temizliği ve hijyenini yaygınlaştırdık ve kalıcı hale getirmeyi başardık. Yeşil Yol Projesi’ ile de istasyon giriş ve çıkışlarında, bulvarlarda, karayolları üzerinde yaklaşık 700 bin adet bitki dikimi yaparak; istasyonlarımızı ve çevresini, şehir merkezlerindeki park ve bulvarları yeşillendirdik, OPET ormanları kurduk. Bilinçli toplum yaratma hedefiyle, Anadolu’daki köylerin kendi kendine yetmesi, tarihi, coğrafi ve kültürel potansiyelinin değerlendirilmesi, eğitim düzeyinin yükseltilmesi ve çevre bilincinin gelişmesi için ‘Örnek Köy’ler oluşturduk. ‘Tarihe Saygı Projesi’ ile Gelibolu Yarımadası’nın doğal dokusunu koruyarak, çağdaş bir görünüme kavuşması için, bölgeye yarışır bir düzenleme yaptık. Üç yıldır paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile Türkiye’nin 81 ilindeki 3 milyona yakın öğrenciyi ‘trafik güvenliği’ konusunda eğittik ve aileleriyle birlikte trafik bilinci aşıladık. Bu yıl projemizi genişleterek, kazalara karşı emniyet kemerinin önemini hatırlatmak için “Yaşam Kemeri” projemizi başlattık. Hedefimiz, bugün yüzde 47 olan kemer kullanma oranını, bir yıl içinde yüzde 70’lere çıkarılabilmek.” Öztürk konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Sizlere tavsiyem iz bırakın… Bu dünyadan gelip geçtiğinizde ardınızda hırçın bir rüzgarla kırılan dallar değil tomurcuk tutmuş ağaçlar ve rengarenk açmış çiçekler bırakın.”

Atayurt Genç Girişimcilik Zirvesi, içinde girişimcilik ruhu bulunan ve bu ruhu büyüterek ve eğiterek geleceğe taşımak isteyen lise öğrencilerinin daha tecrübeli ve donanımlı bir şekilde bu yolda adımlarını atmasını sağlamak üzere iki yıldır düzenleniyor. Etkinlik kapsamında gençleri, ilham alabilecekleri iş insanları ve sanatçılarla buluşturup çok daha yönlü düşünmeleri hedefleniyor.