LPG Oto gaz Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken hususlar

Aracımız lpg oto gaz dönüşümünü bitirdi. Aracımızı herhangi bir kaza ve sıkıntı yaşamadan, azami tüketimi ile kullanmak isteriz. sorunsuz LPG ‘li araç kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar

• LPG oto gaz alımlarında lpg pompasının aracınızın şamandıra ayarını bozacak şekilde zorlanmasına izin vermeyiniz. Tankın daha fazla alması için araç sağa sola sallanmamalıdır. Lpg tankının güvenlik nedeniyle % 20 sinin boş olması gerekir.
• LPG oto gaz alırken sadece lpg fiyatlarını değil güvenebileceğiniz lpg lisansı olan lpg istasyonlarını tercih ediniz. EN589 standardında belirtildiği üzere alınan yakıtın en az 89 MON’a sahip olması gerekir. Filtrasyonu iyi yapılmamış Lpg yakıtları lpg filtrenizin erken tıkanmasına veya aracınızda problemlere neden olabilir.
• Oto gaz dolum yapılan yerin plastik kapağının lpg alımı haricinde kapalı olmasına dikkat ediniz.
• Aracınızın normal bakım ve lpg bakım periyotlarına uymaya çalışınız. Bakım için yapacağınız masraflardan kaçınmak size daha büyük masraflar olarak geri dönebilir.
• Araç ilk çalıştırıldığında ya da motor stop edildiğinde lpg kokusu duyulması normal olmakla birlikte araç çalışmaya devam ederken gaz kokusunun gelmesi kaçak olabileceğini gösterir ihmal edilmeden kontrol ettirilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak durumunda araçta sigara içilmemeli, motor ve bütün elektrik aksamı kapatılmalıdır. Soğuk yanıklarına neden olabileceğinden Lpg sızıntısının cilt ile temas etmemesi gerekir.
• Özellikle sıralı sistem haricindeki lpg li araçların belirli aralıklarla benzinle çalıştırılmaları gerekir. Sıralı sistem lpg li araçlar bunu daha seyrek yapabilirler.
• Araçta bir çeyrek depodan fazla benzin bulundurulmalıdır. LPG tankının doluluk oranı mümkünse çeyrek deponun altına inmeden lpg alımı yapılması daha iyi olacaktır.
• Araç ateşe yakın yerlere park yapılmamalıdır. LPG oto gaz havadan ağırdır, herhangi bir sızıntı olduğunda en alçak seviyeye yönelecektir. Bu sebeple araçlarda gaz sızıntısı olasılığı düşünülerek kanalizasyon, çukur veya benzeri yerlere park yapılmaması gerekir. Yeraltı otoparklarına yasak devam etmektedir. Eğer araç uzun süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutulacak ise multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfinin kapatılması gerekmektedir.
• Mutfak tüpüne benzer şekilde olan aracınızdaki LPG tankının ; nasıl dolduğunu nasıl boşaltıldığını, vanalarının nasıl açılıp kapatıldığını öğrenmek faydalı olacaktır.
• Burada belirtilmeyip lpg oto gaz servisi tarafından belirtilen hususlara dikkatle uyulması gerekir.

 

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ - TÜRKİYE - HABERLERİ - EKONOMİ -10

 seers cmp badge