Başbakan Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu

Başbakan Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu

Başbakan Yıldırım, Rusya ve Türkiye’nin her bakımdan ilişkileri geliştireceğini belirterek, “Bu ilişkiler sadece enerji alanıyla sınırlı değil. Altyapı yatırımları, savunma, uzay, tarım, ulaştırma, kültür turizm gibi birçok sektörü de kapsayacak şekilde hem çeşitlendireceğiz hem de daha ileriye götüreceğiz. Bunun altyapısı hazırlandı.” dedi.

Yıldırım, Rusya’ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen Türk-Tatar İş Formu’na katıldı.

Kardeş Tataristan ile iş birliğinin Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin temel taşlarından biri olduğunu ifade eden Yıldırım, Tataristan’da otomotiv, cam, ağaç, petrokimya ve diğer alanlarda faaliyet gösteren birçok yatırımcının bulunduğunu belirtti.

Tataristan’a 2 milyar doların üzerinde doğrudan Türk yatırımı yapıldığını vurgulayan Yıldırım, “Uzun zamandır bu bölgede en etkin yabacı yatırımcı konumundayız ama bize yabancı demek yanlış, biz kardeşiz, burada biz yerli yatırımcıyız. Tataristan’ın sembolü haline gelen birçok eserde Türk şirketlerinin ve işçilerinin imzası var. Müteahhitlerimiz güzel bir hizmet görüyorlar. Destek veren Tatar yetkililere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Rusya ile ekonomik ilişkilerin yaşanan tatsız olay nedeniyle, geçen yıl, gerileme hatta duraklama dönemine girdiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, bu şartlara rağmen Tataristan’a yapılan yatırımlarda duraklama yaşanmadığını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Tataristan’a kaç kez geldiğini hatırlayamadığını anlatan Yıldırım, “Zeybekci’yi size transfer edebiliriz. Ben de ‘Ekonomi Bakanı nerede’ diyorum. Meğer Tataristan’a gidiyormuş. Onun işi dünyayı dolaşmak. Dünyayı dolaşacağız, dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız. Daha çok ticaret, daha çok ilişki barış, refah ve kardeşlik demek. Şüphesiz iş adamlarımızın bölgeye gösterdiği ilgi Sayın Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’un verdiği destek ve teşviktendir.” değerlendirmesini yaptı.

YATIRIMLAR ARTACAK, TİCARET DAHA DA BÜYÜYECEK

Yatırımcının güvendiği, öngörü ve hedeflerinin gerçekleşeceği alanlara gitmekte tereddüt etmeyeceğine işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şüphesiz Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesiyle beraber Tataristan’da da yatırımlar daha da artacak, ticaret daha da büyüyecek. 2014 yılında 500 milyon doların üzerine çıkan ticaret maalesef geçen yıl düşük kaldı. İnşallah daha üst seviyelere çıkarma imkanı var. Tataristan kapasitesinin 3 katından fazla üretim yapıyor. Bereketli toprakları var, petrokimya ürünlerinde başarısı var. Rusya Federasyonu için yaptığı işlerde, üretimlerde bir konumu var. Tataristan’ın gelişmiş olması ilişkilerimiz açısından öneme sahip. Ayrıca sadece Türk yatırımcılarının burada olması yetmez. Tatar şirketlerinin de Türkiye’ye gelip orada istedikleri alanda iş yapmalarını bekleriz. Bunun için her türlü imkan mevcuttur. Özellikle enerji başta olmak üzere, altyapı yatırımlarında Rusya ile büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projelerde Tataristan yer alabilir.”

Başbakan Yıldırım, Minnihanov’un 15 Aralık’ta Ankara’ya gerçekleştireceği ziyaretin de ilişkilerin gelişmesi açısından büyük önem arz ettiğini belirtti.

Moskova’da dün yaptığı temasları da değinen Yıldırım, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Dimitri Medvedev ile bir araya gelerek, Türkiye ve Rusya ilişkilerini gözden geçirdiklerini bildirdi.

Putin ve Medvedev ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile Rusya arasında başlayan yeni dönemin her iki ülkenin menfaati, kalkınması, refahı bakımından oldukça uygun şartlara müsait olduğu konusunda tam bir mutabakata vardıklarını aktaran Başbakan Yıldırım, “Bundan böyle Karadeniz’i çevreleyen bölgenin en güçlü ülkeleri Rusya ve Türkiye her bakımdan ilişkileri geliştirecek. Bu ilişkiler sadece enerji alanıyla sınırlı değil. Altyapı yatırımları, savunma, uzay, tarım, ulaştırma, kültür turizm gibi birçok sektörü de kapsayacak şekilde hem çeşitlendireceğiz hem de daha ileriye götüreceğiz. Bunun altyapısı hazırlandı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in geçen aylarda bir araya gelerek, 2015’te yaşanan olayın geride kaldığı, bundan sonra ilişkileri düzeltme, daha fazla ticaret, alışveriş ve ekonomiyi büyütme konularında anlaştıklarına dikkati çeken Yıldırım,”Bunun üzerine de bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünkü ziyaretimizde, bize gösterilen bu hedef doğrultusunda önemli fırsat olduğunu, her iki tarafın bu anlamda hazır olduğunu da bu anlamda müşahede etme imkanımız oldu. O kararlardan başlıcaları tarifesiz uçuşların yeniden başlaması, bunlar başladı. Önümüzdeki yıl da turizmdeki canlanmayı, Rusya’dan Türkiye’ye özellikle Antalya’ya gelen misafirlerimizin sayısını arttırmak için de desteklerimiz devam edecek, yakıt desteğimiz devam edecek. Karma Ekonomik Komisyon toplantısı yaptık, gıda ürünleri üzerindeki bazı yasaklar kalktı. İstihdama getirilen kısıtlamaların da kaldırılması konusunda talebimizi, beklentimizi ilettik. Temennimiz, ticaretin, taşımacılığın, malların ve insanların rahatça dolaşmasının önündeki bütün engellerin kaldırılmasıdır. 2017 yılı içerisinde en fazla yoğunlaşacağımız, kafa yoracağımız ve başarmaya çalışacağımız konu budur. Bunu başaracağımızı düşünüyorum. Çünkü bu iradeyi her iki ülkede, her iki ülkenin en üst düzeydeki yöneticilerinde görüyoruz.”

RUSYA İLE BİRÇOK KONUDA İLİŞKİLERİMİZİ ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ

Rusya ile sadece ekonomik ilişkileri geliştirmekle kalmayacaklarını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bölgesel kalkınma, bölgesel barışın sağlanması, bölgedeki karışıklıkların sona erdirilmesi, terörle müşterek mücadele edilmesi gibi daha birçok konuda işbirliğimizi arttırarak sürdüreceğiz. Bu bölgenin huzur içerisinde olması, istikrara sahip olması birçok alanı da olumlu etkiliyor. Avrupa’da da olumlu yansımaları, Ortadoğu’da hatta Afrika’da da olumlu yansımaları birlikte olacak.”

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, “Evimizden uzaktayız ama evimizde gibiyiz. Dışarda hava çok soğuk ama yürekler çok sıcak, karşılama çok sıcak. Bunun için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının sonunda katılımcılara, Tatarca “İlişkilerimizin ve iş birliğimizin geleceğine inanıyorum.” diye seslendi.

Yıldırım, iş forumunun ardından, “Eski Tatar Şehri Bolgar’ın Yenilenmesi ve Tanıtılması Projesi Sergisi” ile “Sanayi Yatırım Projelerinin Tanıtım Sergisi”ni gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Türk-Tatar İş Forumu toplantısına, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu - (3) Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu - (2) Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu - (1) Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu - (5) Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuştu - (4)