Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni’nde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni’nde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, “Sultan İkinci Abdülhamid’in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor.” dedi.

Yıldırım, Zonguldak Limanı’nda düzenlenen Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Yıldırım, “Emeğin, alın terinin, helal kazancın merkezi Zonguldak’tayız. Kara elmasın merkezi Zonguldak’tayız. Emeğin başkenti Zonguldak’ta, madencilerimizi özellikle sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün Zonguldak’ta sevincinizi paylaşmaya, mutluluğunuza ortak olmaya geldim, daha önemlisi Zonguldak’tan Türkiye’ye, Karadeniz bölgemizin doğusuna müjdelerle geldik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 81 vilayetinde olduğu gibi Zonguldak’a da elleri boş gelmediklerini dile getiren Yıldırım, Türkiye’nin üçüncü büyük liman projesinin temelini atmaya geldiğini söyledi. Filyos Vadi Projesi’nin hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunan Yıldırım, “Bu proje sadece Zonguldak’ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın’ı da ilgilendiriyor, Karabük’ü de ilgilendiriyor. Türkiye’nin, Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz’e açılan en büyük kapısı niteliğinde.” diye konuştu.

Yıldırım, Zonguldak ve ilçelerinde Filyos Limanı’nın yanı sıra toplam tutarı 700 milyon lirayı aşan 72 tesisin de toplu açılışını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Dün Türkiye için teşvik ve tedbir paketlerini açıkladıklarını hatırlatan Yıldırım, bugün de Zonguldak’a müjdeleri getirdiklerini dile getirdi.

600 BİN VATANDAŞIMIZA İŞKUR MARİFETİYLE İŞ SAĞLAYACAĞIZ

İstihdamdan üretime, esnaftan KOBİ’ye birçok kesimi ilgilendiren önemli kararlar aldıklarını ve kamuoyuna açıkladıklarına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Böylece dünyada ekonomik krizin bütün hızıyla devam ettiği bugünlerde, firmalarımızın, esnaflarımızın, işverenlerimizin, fabrikalarımızın ihtiyacı olan nakdi gidermek için 250 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturduk. KOBİ’lere ilk yıl ödemesiz 3 yıl boyunca 50 bin liraya kadar faizsiz kredi, nakit olarak vereceğiz. 2017’de toplam 600 bin vatandaşımıza İŞKUR marifetiyle iş sağlayacağız. Özel sektör işverenlerinin asgari ücret desteğinden yararlanmaları için ilk üç aylık primlerinin 2017 yılının son üç ayına ertelenmesi için karar aldık.”

150 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR

Türkiye’nin kalkınması, refahı için 14 yıldır çok büyük bir seferberlik başlattıklarını anımsatan Yıldırım, “Sultan İkinci Abdülhamid’in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece bir başlangıç. Altyapı tutarı, liman kısmı ama onun arkasından yüz binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz.” dedi.

YILDA 25 MİLYON TON YÜKLEME BOŞALTMA KAPASİTESİ

Bu yatırımla birlikte Zonguldak’ı deniz ulaşımında “Karadeniz’in bir yıldızı” haline getirmiş olacaklarını ifade eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

“Zonguldaklı kardeşlerimizin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyoruz. Liman projesiyle beraber başka yatırımlar da aynı zamanda gelecek. 607 hektarlık alanı limanın etrafında endüstri, sanayi bölgesi ilan ettik. Ne demek bu? Burada fabrikalar yapılacak, büyük bir kısmı fabrikalar, bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak, üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak bu liman. Bu endüstri bölgesi de limanla birleşmiş olacak. Limana karayolu bağlantıları gerçekleştirilecek. Yol üzerinde bulunan Mithatpaşa, Aslankaya tünelleri de önümüzdeki sene hizmete girmiş olacak.

Bitmedi, değerli Zonguldaklılar, bugün limanlarla birlikte 72 hizmet tesisini de açıyoruz. Bölünmüş yollardan köprülere, okullardan gençlik merkezlerine, maden müzesinden yüzme havuzu ve spor salonlarına varıncaya kadar birçok tesisi Zonguldak’a kazandırıyoruz. Alaplı’da 500 kişilik yurt yapıyoruz, Ereğli’ye 350, Devrek’e 100, Çaycuma’ya 75 yataklı hastaneyi yaptık, resmi açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”
Başbakan Yıldırım, Zonguldak’a 400 yataklı büyük bir hastane yapma kararı aldıklarını, yapımına başlandığını fakat yaşanan sıkıntılar nedeniyle inşaatın devam ettirilemediğini, şimdi ise sorunların çözüldüğünü, süratle Zonguldak’a yakışır 400 yataklı şehir hastanesini yapacaklarını söyledi.

Zonguldak’ta 14 yılda, 7 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Yıldırım, “Bu bağlamda bin 400 üzerinde derslik, 7 hastane, 2 bin 112 konut bitirdik. Bin 686 yeni konutun da yapımı devam ediyor. 44 taşkın koruma, dere ıslahı gerçekleştirdik, yeşil Zonguldak’a 12 milyon fidan diktik.” ifadesini kullandı.

Çaycuma Havalimanında tadilat yapıldığını daha da geliştirileceğini vurgulayan Yıldırım, Filyos Limanı açıldığında Çaycuma Havalimanına hem yurt içinden hem de yurt dışından daha çok sefer olacağını, daha çok insan geleceğini, Zonguldak’ın ekonomisinin daha da gelişeceğini anlattı.

Zonguldak’a bu süre içerisinde toplamda 156 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını aktaran Yıldırım, “Farklı noktalarda devam eden 16 proje var. Zonguldak-Bolu arası tamamen bölünmüş yol olarak tamamlandı. Zonguldak-Bartın arasına da bölünmüş yol yapıyoruz. Burada da 4 kilometrelik bir bölüm kaldı. Bütün çalışmalarımız tamamlandığında Bolu’ya, Bartın’a, Karabük’e, Düzce’ye artık bölünmüş yollarla konforlu bir şekilde seyahat edeceksiniz.” diye konuştu.

14 YILDA DENİZCİLİĞE ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERDİK

AK Parti iktidarı döneminde, 14 yılda, dış ticaretin gelişmesine, ekonominin dışa açılmasına, dünya ekonomisi ile bütünleşmeye ve kıyı şeritlerindeki illere büyük önem verdiklerine dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Zonguldak Filyos Limanımızın dış ticaretin gelişmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Hükümetlerimiz olarak geçtiğimiz 14 yılda denizciliğe çok büyük önem verdik. 2002’de sadece 35 olan denizcilik okulları sayısını 100’ün üzerine çıkardık. Deniz ticaret filomuz dünyada 19’uncu sıradaydı, bugün 14’üncü sıraya yükseldi. Tersane sayımız 37’den 79’a çıktı. Deniz ticaret alanında ÖTV’siz yakıt getirerek, taşımacılığı teşvik ettik böylece kıyılarımız arasında deniz taşımacılığını yüzde 80 artırdık.”

Başbakan Yıldırım, yatırımları yaparken balıkçıları da unutmadıklarını, sahillerde 293 olan balıkçı barınağı sayısını 384’e çıkardıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İzmir’e, Mersin’e büyük bir liman, Karadeniz’in merkezi Zonguldak Filyos’a da Türkiye’nin üçüncü büyük limanını başladık, inşallah önümüzdeki seneden itibaren endüstriyle ilgili yatırımımıza da başlamış olacağız. Zonguldak, kara elmasın, demokrasinin merkezi. Zonguldak’ın kadınları, erkekleri, 15 Temmuz gecesi Başkomutanın, Cumhurbaşkanın çağrısını alır almaz, meydanlara indi. Ay yıldızlı bayrağa yere düşürmediniz. Türkiye’nin geleceğini kurtardınız, sizin için ne yapsak azdır. Siz her şeyin en iyisine layıksınız. Allah sizden razı olsun. Alçak darbecilere, alçak FETÖ örgütüne gereken dersi veren sizsiniz. Bununla da kalmadınız darbecilere darbe yaptınız, ekonomiye de can suyu verdiniz, destek oldunuz. Şimdi doları, dövizi bozdurarak da Türkiye’nin ekonomisine katkı yapıyorsunuz. Allah sizden razı olsun.”

Türkiye’nin etrafındaki ülkelerde büyük sıkıntılar olduğunun, Suriye’de, Irak’ta milyonlarca mazlum, mağdur insanın hiç uğruna hayatını kaybettiğinin altını çizen Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak bölgedeki bu adaletsizliklerin ortadan kaldırılması, zulmün sona ermesi için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz bütün gayretleri gösteriyoruz. Oradaki kardeşlerimize kucak açmak, onların mağduriyetlerini gidermek için bütün imkanları seferber ediyoruz. Herkes şunu iyi bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti, bu ülkenin Anadolu toprağının insanı var oldukça bu ülkeyi kimse ama hiç kimse dize getiremez, hiç kimse ülkeyi böldüremez, böldürmeye kalkışamaz. Gerek bölücü terör örgütlerine gerekse FETÖ terör örgütüne karşı bu milletin neler yaptığını bütün dünya alem gördü.”

Başbakan Binali Yıldırım, “Yeni anayasa çalışmalarımızı Milliyetçi Hareket Partisi ile beraber, sınırlı bir değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Artık Türkiye’yi darbelerden kurtarmak, bir daha darbelerle anılmamak ve istikrarsızlığın, Türk siyasetinin tarihinden tamamen kalkması için sistem değişikliği çalışmasına devam edildiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Yeni anayasa çalışmalarımızı, Milliyetçi Hareket Partisi ile beraber, sınırlı bir şekilde değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak, yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin söz veren, verdiği sözü de yerine getiren bir parti olduğunu bildirerek, bugüne kadar yapmayacakları, yapamayacakları hiçbir şeyin sözünü vermediklerini, verdikleri her sözü de yerine getirdiklerini kaydetti.

Alandaki vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini aktaran Yıldırım, “Bu teklifle birlikte, cumhurbaşkanlığı sistemi inşallah Türkiye’de koalisyonlar dönemini sona erdirecek, güçlü Meclis, güçlü icraat şeklinde, daha demokrasimizin güçleneceği, sorunların, vesayetlerin ortadan kalkacağı güzel günleri hep birlikte yaşayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

15 TEMMUZ’DA BÜTÜN DÜNYAYA SİZ GÖSTERDİNİZ

Başbakan Yıldırım, vatandaşlara “Türkiye’nin, Türkiye demokrasisinin geleceği için sistem değişikliği ve anayasa değişikliğine hazır mıyız?” diye seslenerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah Meclis’te bu görüşmeleri yaparak, Meclis onaylarını müteakip bu sözümüzü de gerçekleştirmek için tekrar size geleceğiz. Şunu iyi biliyoruz, Türkiye’de sorunların, krizlerin çözüldüğü nihai yer millettir. Milleti değil de çözüm için başkalarını arayanlar, milleten gerekli cevabı alırlar. Yurt dışında Türkiye’yi bölmeye çalışanlarla kol kola girenler, bölücülerin avukatlığına soyunanlar, FETÖ’yü mağdur ilan edenler bu milletten hak ettikleri cevabı eninde sonunda alacaklar.

Türkiye’ye inanmayanlar, Türkiye’nin kalkınma heyecanına katılmayanlar ne söylerse söylesin bu büyük ülke Türkiye, istikrarlı bir şekilde ilerliyor, kalkınıyor, güçleniyor. Bu toprakları yüzyıllar boyunca bize vatan kılan, büyük millet olma ruhunun ne demek olduğunu 15 Temmuz’da bütün dünyaya gösterdik, siz gösterdiniz, sizlerle gurur duyuyoruz.”

AK PARTİ’NİN ŞİARI, SORUNLARI TORUNLARA HAVALE ETMEK DEĞİL, SORUNLARI ÇÖZMEKTİR

Başbakan Yıldırım, AK Parti olarak hiçbir zaman sorunları arkada bırakmadıklarını, dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bugünlere geldiklerini anımsattı.

“AK Parti’nin şiarı, sorunları torunlara havale etmek değil, sorunları çözmektir” ifadesini kullanan Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Bizdeki bu heyecanın, bu aşkın daha fazlasını sizde görüyorum. Bize güveniniz için bize olan desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin geleceği, Zonguldak’ın geleceği için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimize bir kez daha buradan söz veriyorum. İnancımızı, heyecanımızı kaybetmediğimiz sürece çok daha güzel başarıları hep birlikte yaşayacağız. Bize dur durak yok. Bu ülke için, bu millet için gece demeden gündüz demeden aşkla şevkle çalışmaya devam edeceğiz.”

Yıldırım, açılışı yapılan ve temeli atılan tesislerin Zonguldak’a hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, Filyos Limanı’nın gerçekleşmesinde emeği geçen Zonguldak, Bartın, Karabük milletvekillerine, eski TBMM başkanları Mehmet Ali Şahin ile Köksal Toptan’a ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,KAYSERİ  (8) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (1) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (2) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (3)Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (4) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (5) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (6) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (7) Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı Temel Atma Töreni - Haber ,ENERJİ (8)seers cmp badge