Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Belarus’un Başkenti Minsk’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Minsk Camii’nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “İnşallah bu ibadethane aynı zamanda Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden biri olacaktır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Belarus ziyaretine eşlik eden bakanların da hazır bulunduğu açılış törenine, Belarus’ta yaşayan çok sayıda Müslüman iştirak etti.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, tarihî bir ana şahitlik ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minsk Camii’nin açılışını Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile birlikte yapmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Camiinin yapımında katkısı bulunan ve emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu ibadethane aynı zamanda Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden biri olacaktır” diye konuştu.

“AVRUPA ÜLKELERİNİN BİR KISMINDA, KENDİNDEN OLMAYANI DÜŞMAN GÖRME HASTALIĞI VEBA GİBİ YAYILIYOR”

Belarus’un, farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülke olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike olarak değil, büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz. Dinleri, kültürleri, inançları farklı olan insanlar aynı ortak gelecek vizyonuyla Belarus’un istikrarı, büyümesi, uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için var gücüyle çalışıyor. Belarus’un bu özelliğinin bilhassa içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, kılık-kıyafeti, inancı farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddettin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim. Onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü inancımızın gereği budur.”

Açılışını yaptıkları Minsk Camii’nin, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun, ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğinin göstergesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hassasiyeti için kendisini kutladığını ifade etti.

Belarus halkının turizmde en önemli destinasyon olarak Türkiye’yi görmesinin de, iki ülke halklarının kaynaşması bakımından önemli olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, Belarus halkına ve Cumhurbaşkanı’na teşekkür ederek tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -İzmir ,Haber  Gazetesi (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (2) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (3) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (4) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (6)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (7) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (8) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (9) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (10) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Minsk Camii’nin Açılış Törenine Katıldı -Enerji ,Haber  Gazetesi (11)