Başbakan Yıldırım, Şehit Kaymakam Safitürk için Sakarya’da düzenlenen cenaze törenine katıldı

Başbakan Yıldırım, Şehit Kaymakam Safitürk için Sakarya’da düzenlenen cenaze törenine katıldı

Mardin’in Derik Kaymakamlığına PKK’lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk için Arifiye’deki Cumhuriyet Mahallesi Osmanlı Merkez Camisi’nde ikindi vakti düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım da katıldı.

Törende Şehit Kaymakam Safitürk’ün eşi Ayşegül, oğlu Asım Eren, babası Asım ve annesi Fatma Safıtürk’ün yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yakınları ve vatandaşlar da hazır bulundu.

Arifiye’de bütün evler ve dükkanlar Türk bayraklarıyla donatılırken, cenaze namazının kılındığı caminin minaresine de dev bir Türk bayrağı asıldı.

Cami ve avlusu ikindi vaktinden 2 saat önce dolarken, bu esnada Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve salavatlar getirildi.

Öte yandan Kızılay görevlileri vatandaşlara lokum ve su dağıtırken, bazı vatandaşların ellerinde Türk bayraklarıyla camiye geldikleri görüldü.

Safitürk’ün Türk bayrağına sarılı cenazesi görevli polislerce cenaze aracından alınarak musallaya konuldu.

Vatandaşlar cenaze töreninden hemen önce “şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde sloganlar attı.

Cenaze namazını Şehit Kaymakam Safitürk’ün babası Asım Safitürk kıldırdı. Cenaze namazından önce cemaate seslenen Safitürk, herkesin bir gün Allah’a döneceğini söyledi.

Safitürk, “Bütün İslam aleminin kendisiyle iftihar ettiği, cümle ümmetin medarı iftiharı olan çok değerli kardeşim Muhterem Cumhurbaşkanımızın -Allah kendisinden razı olsun-, onun destekçileri başbakanlar, bakanlar, milletvekillerimiz ve bunları destekleyen ve sevenleri de Allah muvaffak eylesin” ifadelerini kullandı.

Oğlunun 7. ve sonuncu çocuğu olduğunu, öğrencilik hayatında kendisine hiçbir zorluk çıkarmadığını ve tüm kardeşleri tarafından sevildiğini anlatan Safitürk, “Böyle bir evladı kaybetmek kolay değil” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık “Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini seslendirdiğini hatırlatan Safitürk, “Hazreti Hamza gibi feci şekilde şehit olması birinci tesellim, ikincisi de çok Muhterem Başkanımızın bu ifadesi. Bu vatanın ekmeğini yiyen, bu milletin vergisiyle ta Meclis’e kadar gelen, elektrik su parası ödemeyen, askerlik yapmayan, bu millete ihanet eden, -Yüce Rabbül Aleminden diliyorum, inşallah bu şehit son şehidimiz olur- hunharca yavrumu şehit edenleri de Allah’a havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cenaze namazı sonrasında, Erdoğan ve Yıldırım şehit Kaymakam Safitürk’ün tabutuna omuz verdi.

Teşrik tekbirleri eşliğinde cenaze aracına konulan Safitürk’ün cenazesi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki mezarlığa defnedildi.

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji  Haber (1) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji  Haber (2) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji  Haber (3) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji  Haber (4) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji  Haber (5)

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji Haber (6) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji Haber (7) Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk - Türkiye ,Enerji Haber (8)seers cmp badge