Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Gitti

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye; başta terörizme karşı mücadele olmak üzere, her alanda samimi ve kapsayıcı bir uluslararası iş birliğinin bugüne kadar savunucusu olmuştur. Bu zirvede de bilhassa Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve Lahor’da gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında, artık terörle mücadelede samimi iş birliği yapılması gerektiğini vurgulayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın davetine icabetle Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Vaşington’a gitti.

Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin küresel güvenlik ve istikrara yönelik en ciddi tehditlerden biri olan nükleer terörizme karşı çabaların birleştirilmesi amacıyla 53 ülke ve 4 uluslararası teşkilatın bir araya gelmesi suretiyle işleyen bir süreç olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vaşington’da gerçekleştirilecek zirvede de önemli meselelerin ele alınacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlar arasında artan nükleer tehditle mücadele ve nükleer kaçakçılığa karşı alınabilecek ilave tedbirler nelerdir bunların üzerinde durulacağını ve uluslararası iş birliğinin artırılmasının müzakere edileceğini ifade etti.

TERÖRLE MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ

“Bütün bu çabalar, ancak tüm ülkelerin beraberce hareket etmeleri halinde başarılı olabilir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye; başta terörizme karşı mücadele olmak üzere, her alanda samimi ve kapsayıcı bir uluslararası iş birliğinin bugüne kadar malum savunucusu olmuştur. Bu zirvede de bilhassa Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve Lahor’da gerçekleştirilen terör eylemleri karşısında, artık terörle mücadelede samimi işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayacağız. Bu konuda adım atmakta geç kaldığımız her gün, ülkelerimize yönelik terör belasının daha da büyümesi demektir” diye konuştu.

Türkiye olarak iş birliği eksikliğinden kaynaklanan nedenler dolayısıyla daha fazla bedel ödemeye tahammüllerinin kalmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunun yanında, yeni nükleer güç santrali projelerimiz, ülkemizin, yüksek nükleer emniyet ve güvenlik standartlarına ulaşmasını gerekli kılıyor. Türkiye, nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma hususunda güçlü bir iradeye bugüne kadar sahip olmuştur, bundan sonra da sahip olacaktır. Nükleer enerji projelerimiz ile bu kapsamdaki güvenlik ve emniyet tedbirlerimiz, Nükleer Güvenlik Zirvelerinin hedefleriyle tam bir uyum içerisindedir.”

“TÜRK-AMERİKAN KÜLTÜR VE MEDENİYET MERKEZİ’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Zirve’ye sunacakları Ulusal İlerleme Raporun da bu hususları da vurgulayacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve vesilesiyle Vaşington’da bulunacağı süre içerisinde, muhtelif üst düzey görüşmeler gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Zirveye katılan ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştireceklerini ve iş dünyasıyla geniş kapsamlı görüşmelerin olacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca dar kapsamlı gerek ABD’nin çok çok ileri gelen yatırımcıları gerek ülkemizde gerek ABD’de farklı ülkelerde onlarla da ayrıca dar kapsamlı bir toplantımız olacak. Akademik çevrelerle görüşmelerimiz var. Basın ve kanaat önderleriyle de bir araya gelerek, son dönemde yaşanan önemli gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak” diye konuştu.

ABD’ye ziyaretleri vesilesiyle 2013 yılında Maryland Eyaletinde 65 dönümlük bir arazi üzerinde temelini attığı Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin açılışını gerçekleştireceğini de bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bünyesinde cami, kültür merkezi, İslam eserleri müzesi ve misafirhane gibi medeniyeti temsil eden pek çok eserin bulunduğu bu merkezin, son derece önemli bir rol üstleneceğine inanın belirterek, “Bilhassa içinden geçtiğimiz bu sancılı süreçte özellikle de bu merkezin 50-80 kilometrelik o çevrede yaşayan tüm Müslümanların ilgi ve alakasını çektiği ve çekeceği gibi bunun yanında farklı inanç gruplarını, kültür gruplarını da orada toplayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin yükselen İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığına da en anlamlı bir cevap olacağını vurguladı.

Merkezin ayrıca kültürlerarası iş birliği ve uyum açısından önemli bir misyon üstleneceğine inandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdiden merkezin ülkelerimiz, ABD’de yaşayan vatandaşlarımız ve diğer Müslüman topluluklar için hayırlı olmasını diliyorum. Ziyaretimin yine hayırlara vesile olmasını dileğiyle, katılımınıza teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika -a 87

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika -a (7) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika -a (11) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika -a (14)

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ (27)seers cmp badge