Türkiye’nin en uzun YHT tüneli ışığa kavuştu

Türkiye’nin en uzun YHT tüneli ışığa kavuştu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Yüksek Hızlı Tren (YHT) T-9 tünel açılışı için Yozgat’a geldi. Yozgat girişinde karşılanan Yıldırım ve Bozdağ daha sonra Vali Abdulkadir Yazıcı’yı ziyaret etti.

Bakan Yıldırım, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Yozgat’ta 2003’ten beri önemli projeler yürüttüklerini, bunlardan birinin de Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi olduğunu söyledi.

Proje kapsamında tarihi bir ana tanıklık edeceklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“T-9 diye adlandırılan, Akdağmadeni’nde bulunan, uzunluğu 5 bin 150 metre olan demiryolları tarihindeki en uzun tünelin bugün ışıkla buluşmasına tanıklık edeceğiz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi çok önemlidir. Önemi nereden geliyor, bir kere Ankara’dan Sivas’a giden demiryolu, Yozgat’tan geçmiyor. Yozgat’ı bypass ederek, Kayseri, oradan Sivas’a geçiyor. Göreve başladığımızda Adalet Bakanı’mız, milletvekili arkadaşlarımız ‘Yozgat trenle ne zaman buluşacak’ diye bize geldiklerinde, projenin hayata geçirilmesi için adımları atmaya karar verdik. Proje çalışmalarına başladık, 2009 yılından itibaren de yapım çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.”

Projenin zorlu coğrafi şartlarda gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, “2009’dan bu yana bu proje neden bitmedi, denilebilir. Bu proje geçtiği güzergah itibarıyla çok zor coğrafi şartlara tabi. Sanat yapıları, tüneller, viyadükler gibi birçok zorlukları aşa aşa geliyoruz. Hat üzerinde 10’dan fazla tünel var. Toplam tünel uzunluğu 20 kilometreyi geçiyor. Yapılan viyadüklerin her biri büyük bir köprü niteliğindedir. Boğaz Köprüsü’nün yarısı kadar viyadükler var. Dolayısıyla zor bir proje, pahalı bir proje” ifadelerini kullandı.

Marmaray’dan daha pahalı bir proje

Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nin maliyetinin Marmaray’dan daha fazla olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Marmaray’ı hepimiz biliyoruz. Marmaray, dünyanın en prestijli ve en muhteşem projesi. Bu proje, Marmaray’dan daha pahalı bir proje. Yozgat’ın önemini buradan anlayabilirsiniz. 7,5 milyarlık bir projeden söz ediyoruz. Marmaray ise 7 milyar lira. Dolayısıyla Marmaray’dan daha pahalı bir yatırımı Türkiye Cumhuriyeti, Anadolu topraklarına yatırıyor. Sadece İstanbul’a yatırım yapılmıyor. Türkiye’nin her karış toprağında yollar, havaalanları, demiryolları gibi her türlü hizmeti hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gerçekleştiriyoruz. Bugün Amerika’da bile hızlı tren yok. İngiltere’de yok ama Türkiye’de hızlı tren hayali AK Parti hükümetleri döneminde gerçeğe dönüştü. Bugün bu önemli adımlardan birini Akdağmadeni Tüneli ile beraber gerçekleştirmiş oluyoruz. Projeyi, inşallah 2018 yılının sonuna kadar bitireceğiz. Allah’tan büyük bir mani gelmezse projeyi bütün gücümüzle çalışarak bitireceğiz.”

Yıldırım ve Bozdağ, daha sonra Yozgat Belediyesini ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

“Biz yapıyoruz, bölücüler yıkıyor”

Bakan Yıldırım, burada da yaptığı konuşmada, AK Parti’nin hedefleri bulunduğunu belirterek, “Bizim bir hedefimiz var. Hedefimiz ülkemizi, milletimizi dünyada parmakla sayılan ülkeler arasına sokmak, milletimizin hak ettiği bu kalkınmayı, bu gelişmeyi sağlamak” dedi.

AK Parti’nin her şeyin merkezine insanı alarak iş yaptığını dile getiren Yıldırım, “İnsana hizmet etmeyen, insanın hayatını kolaylaştırmayan, yaşam kalitesini artırmayan hiçbir şeyin bizim gözümüzde bir anlamı yoktur. Bunun için yolları yaptık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Doğu ile batıyı, güney ile kuzeyi birbirine kardeş yaptık. Bölücüler, teröristler, biz yapıyoruz onlar yıkıyor” diye konuştu.

Yıldırım, ne yapılırsa yapılsın ülkenin bir karış toprağının dahi bölünmeyeceğini, 78 milyon vatan evladının bir, beraber, kardeş olarak sonsuza kadar yaşayacağını belirterek, “Teröristleri, onları cesaretlendirenleri, iç ve dışarıdaki destekçileri, terör takviyeli siyasetçileri de tarihin geçmiş zamanlarında bu ülkede, bu toprakların bağımsızlığına karşı istilalar yapan haçlı seferleri yapanlar gibi tarihin derinliklerine bu millet gömecektir. Hiç kimse bundan endişe etmesin” dedi.

“Akdağmadeni Mevkii T-9 Tünelinin Işığa Kavuşturulması Töreni”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yozgat-Akdağmadeni arasındaki yüksek hızlı tren (YHT) şantiyesinde düzenlenen Akdağmadeni Mevkii T-9 Tünelinin Işığa Kavuşturulması Töreni’nde yaptığı konuşmada, Yozgat ile Sivas arasında tarihi bir an yaşadıklarını belirterek, Türkiye’de hızlı tren hatlarının üzerinde bulunan en uzun tünelin ışıkla, aydınlıkla buluşmasına şahitlik ettiklerini söyledi.

Proje fikrinin nasıl doğduğunu anlatan Yıldırım, “Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesi iktidara geldiğimiz ilk günlerde AK Parti’nin kurucusu genel başkanımız Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gün Ankara’dan Sivas’a giderken ‘niye tren Yozgat’ı atlıyor, güneyden Kayseri üzerinden gidiyor. 200 kilometre niye bu yolu fazladan seyahat ediyoruz, 6 saat geçiyor. Bunun bir kolayı yok mudur nedir sebebi?’ dedi. Biz hemen talimatı aldık ve başladık çalışmaya” diye konuştu.

Önce işin incelemesini yaptıklarını dile getiren Yıldırım, “Dağları görünce yolumuzu değiştirmişiz, vadileri görünce boyun eğip tren yolları yapmışız ama artık Allah’a şükür, Türkiye’nin imkanları geniş, teknolojileri gelişmiş, şimdi dedik ki biz dağlara boyun eğmeyiz, dağlar bize boyun eğer. İşte gördüğünüz gibi 5 kilometreyi aşan tüneli kısa sürede yapıp Ankara-Yozgat-Sivas hızlı treninde sona doğru bir adım daha yaklaştık. Yozgatımıza, Sivasımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“Unutmayalım, Türkiye Bolu tünelini 17 yılda yapabildi”

Yıldırım, yolun sadece 50 kilometrelik bölümde toplam 18 kilometre uzunluğunda 9 tünel olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

“7 tane viyadük köprü var. 1 tane köprü var, boğaz köprüsü kadar uzunluğu var. Tamamı 2,5 kilometreyi buluyor. 2 tane aç kapa, kısa boyda 730 metre boyunda tünel var. Alt-üst geçit sayısı yollar tabii hızlı tren olunca hemzemin olmuyor. Ya alttan yol geçecek ya üstten tren geçecek. 16 tane alt-üst geçit var. 84 tane menfez, 11 milyon metreküp toprak işi var. Her metresinde el emeği, göz nuru, çalışanların bilgisi, teknolojisi katkıları var. Unutmayalım, Türkiye Bolu tünelini 17 yılda yapabildi. AK Parti iktidarı gelinceye kadar yapılamadı. Dendi ki ‘artık biz bu tüneli yapamayız, burayı depoya dönüştürelim de patatesleri burada saklayalım yaza hazır olsun.’ Bugünlerden geçtik, krizden krize sürüklenen bir Türkiye’den, kriz içerisinde boğuşan bir dünyada Türkiye yurdun her köşesinde yollar, havalimanları, hızlı trenler yapıyor. Dünyanın gıpta ile baktığı Marmaraylar, dünyanın en büyük havalimanları, Avrasya Tüneli, İzmit Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, hızlı tren projelerini ve akıl yollarını birer birer inşa ediyoruz. Dünyada 1,5 milyar insanın daha telefonla haberleşmesi yok. Böyle bir durumda Türkiye’de nüfusun yüzde 80’ine yakını hızlı internetle buluştu.”

Türkiye’nin bilişimde, akıl yollarında Afrika seviyesinden son 10 yıl içerisinde Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasına geldiğine dikkati çeken Yıldırım, “Biz göreve başladığımızda sadece 26 havalimanımız çalışırken şu anda 56 havalimanımız çalışıyor, 57’ncisi de yolda Yozgat Havalimanı. Yozgat Havalimanı da yapılınca Yozgatlıların havasından geçilmeyecek. Hızlı trenleri, bölünmüş yolları ve havalimanları var, bir tek deniz eksik. Bu azimle her şey olur, yeterki bir, beraber ve kardeş olalım, birlikte Türkiye olalım” dedi.

Terör saldırıları

Ülkenin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini bozmaya çalışanlara seslenen Yıldırım, şunları söyledi:

“Yozgat’tan, Bozok Yaylası’ndan, Yiğidolar’ın memleketinden sesleniyorum; yanlış yoldasınız, çıkmaz sokaktasınız. Gelin enerjinizi boşa tüketmeyin, işte kalkınan büyüyen Türkiye’nin ayak sesleri geliyor. Bu ülkenin birliğine, kardeşliğine bugüne kadar kimse zarar veremedi, bundan sonra terör örgütü de zarar veremez. Onların iç, dış destekçileri, onlarla takviye alan siyasetçiler de zarar veremez. Bu millet, bu topraklar Moğol istilalarını, Haçlı seferlerini püskürttü. Bundan sonra da bizim en büyük değerimiz bağımsızlığımızdır. Bağımsızlık bu milletin karakteridir. Onun için Türkiye’nin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne göz dikenler bedelini geçmişte ne kadar ağır ödedilerse bundan böyle de aynı şekilde öderler. Yolları patlatmakla, şehirlerin sokaklarına çukurlar kazmakla bu milletin gözünü korkutamazsınız. O çukurların hepsi kapanır. O yolların daha güzeli de yapılır. Birliğimiz kardeşliğimiz daha da güçlenerek geleceği muasır medeniyetler seviyesine aynı kararlılıkla devam ederiz. ”

Yozgat’a, Sivas’a Türkiye’nin her tarafına sayısız hizmetler yaptıklarını dile getiren Yıldırım, “Türkiye 2003’ten bu tarafa geçen 13 yıl içerisinde üçe katladı. Bir Türkiye, 3 Türkiye oldu. Neden oldu, nasıl oldu istikrarla oldu. Millet arkanızda ise korkmayın, yürüyün. Millet bizim arkamızda durdu, vesayet dönemini yaşatmak isteyenlere karşı arkamızda durdu. Ülkenin kalkınmasını, gelişmesini engellemeye çalışanlara karşı arkamızda durdu. Teröre karşı dimdik arkamızda durdu. Onun için bize düşen görev milletin hayallerini gerçeğe dönüştürmektir” şeklinde konuştu.

“Türkiye bunu hak ediyor, bu millet bunu hak ediyor”

Bu sene içerisinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın en büyük köprüsü İzmit Körfez Köprüsünün açılacağını vurgulayan Yıldırım, yine bu sene sonunda da Marmaray’ın kardeşi olan Avrasya Tünelini’nin açılacağını müjdeledi.

Bakan Yıldırım, 2018’de dünyanın en büyük havalimanının açılacağını da anımsatarak şöyle devam etti:

“Yolları böldük, hayatları, gönülleri, milleti birleştirdik. Doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi birbiriyle buluşturduk. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Bölünmüş yollardan dolayı ölümlü trafik kazalarında yüzde 63 azalma oldu. Bu ne demektir 4 bin insanımızın hayatı artık yollarda kaybolmuyor. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ lafı boşuna söylenmiş bir laf değildir. O laf Şeyh Edebali söyledikten sonra 3 kıtada 619 yıl huzur, barış, kardeşlik getiren Osmanlının ilkesi olan laftır. İşte onun devamı da bugün ortaya koyduğumuz hizmetlerle 78 milyon insanımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak için yolları yapıyoruz, havayolunu halkın yolu yapıyoruz, milletimizin hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz. Türkiye bunu hak ediyor, bu millet bunu hak ediyor. O yüzden de milletimizin desteğiyle bu çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz.”

Projenin bu noktasının tesadüfü seçilmiş olmadığını aktaran Yıldırım, bu noktanın iki kardeş şehrin iki komşu şehrin birleşme noktası olduğunu söyledi. Yıldırım, Sivas ile Yozgat’ı daha önce yer üstünden bölünmüş yollarla şimdi ise yer altından raylarla birleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin hiçbir ülkeye hasım olmadığını vurgulayan Yıldırım, Türk milletinin karakterinde dostluk olduğunu ifade ederek, “Dostluğumuz ne kadar kıymetliyse düşmanlık yapanlara düşmanlığımız o kadar şiddetlidir, bunun da bilinmesini istiyoruz. Hiç kimseyle durup dururken kavga etmeye asla ve asla kalkışmadık. Bu gök kubbe de 780 bin kilometre vatan toprağında buraya göz diken, bu bayrağa yan bakanın canına da okuruz” dedi.

Bakanlar, tünelin birleşim noktasını deldi

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Milli Savunma Bakan’ı Yılmaz ve Adalet Bakanı Bozdağ’a yüklenici firma yetkilisi tarafından plaket verildi.

Daha sonra bakanlar, tünelin içerisinde bir süre yürüdü. Araçla tünelin birleşim noktasına giden Bakan Yıldırım, kırıcıya binerek tünelin birleşim noktasını deldi. Ardından kırıcıya geçen Bozdağ da tünel girişini deldi. Bakanlar törenin ardından şantiye alanında işçilerle yemek yedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım -A219 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım -A219-09

Mavi yolculuk Bodrum, Türkiye (14)

 seers cmp badge