“Somali, Afrikalı Kardeşlerimizle Kurmak İstediğimiz İlişkinin Adeta Sembolü Olmuştur”

“Somali, Afrikalı Kardeşlerimizle Kurmak İstediğimiz İlişkinin Adeta Sembolü Olmuştur”

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Vekili Eliasson ile birlikte, Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu kapsamında bir ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Somali’yle beraber Türk tipi yardım modeli artık literatürde tartışılır, kabul görür hale gelmiştir. Uluslararası toplum ve bölge ülkeleri ile iş birliği halinde, Somali huzura erene, tam anlamıyla bir barış ve istikrar ülkesi olana kadar da bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun, Somali ve tüm bölge ülkeleri için hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı vesilesiyle yapılan istişarelerin, teklif ve eleştirilerin; alınacak tedbir ve kararların Somali’nin gelişmesine, kalkınmasına, daha huzurlu bir ülke olmasına katkı sağlamasını ümit ettiğini belirtti.

Tarihi nitelikte bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2011 yılında adeta yıkımın eşiğinde olan, tüm umudunu yitirmiş olan Somali, ülkemizin ve uluslararası ortaklarımızın çabalarıyla yeniden ayağa kalkıyor. Bir dönem istikrarsızlıkla, kaosla, çatışmalar ve insani krizlerle özdeşleşen Somali, hamdolsun, bugün bölgede umudun adı oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE, SOMALİ’NİN YENİDEN İNŞASINA OMUZ VERDİ”

Somali’nin sorunlarının henüz bitmediğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörizmle mücadele ve devletin tüm kurumlarıyla yeniden inşası başta olmak üzere, birçok kritik meselenin çözülmeyi beklediğini aktardı. Fakat Somalililerin kısa sürede aldığı mesafenin, ülkenin geleceği konusunda ümitvar olunması için yeterli olduğunu vurguladı.

Bu sürecin en önemli adımının, bu yıl gerçekleştirilecek seçimler olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Somali Hükümeti ve bugün burada bulunan bölgesel Başkanlar, seçim sistemi konusunda gerçekten takdire şayan bir çaba gösterdiler. Uzlaşı kültürünün yerleşmesi, sorunların barışçıl yollardan diyalogla çözüme kavuşturulması noktasında çok değerli, kıymetli bir adım attılar. Bu vesileyle ben bir kez daha kendilerini tebrik ediyorum.”

Türkiye’nin; tüm devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla, Somali’nin yeniden inşasına omuz verdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Somali, ülkemizin Afrika kıtasına yönelik bakış açısının, bizim Afrikalı kardeşlerimizle kurmak istediğimiz ilişkinin adeta sembolü olmuştur. Somali’yle beraber Türk tipi yardım modeli artık literatürde tartışılır, kabul görür hale gelmiştir. Uluslararası toplum ve bölge ülkeleri ile işbirliği halinde, inşallah Somali huzura erene, tam anlamıyla bir barış ve istikrar ülkesi olana kadar da bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

“EN BÜYÜK BÜYÜKELÇİLİK BİNAMIZI MOGADİŞU’DA İNŞA ETTİK”

Türkiye’nin, bu desteğinin bir tezahürü olarak dünyadaki en büyük büyükelçilik binasını Mogadişu’da inşa ettiklerini hatırlatan ve elçilik binasının önümüzdeki aylarda hizmete gireceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası toplumun Somali’de daha aktif şekilde sahaya inmesini ve faaliyetlerini artırmasını arzu ediyoruz” dedi.

Özellikle yatırımlar konusunda artık daha cesur, daha kararlı adımların atılması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda, dün düzenlenen Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu’nun tüm uluslararası yatırımcılara örnek olmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin bütçe çıkışı olarak Somali’ye beş yıl içinde yaptığı ayni ve nakdi desteğin 370 milyon dolar olduğunu, bunun yanında sivil toplum kuruluşlarının da 130 milyon dolar yardımda bulunduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’deki Türkiyeli özel sektör yatırımlarının ise 100 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Önümüzdeki süreçte her ay 2 milyon dolar Somali yönetimine desteğin düzenli olarak süreceğini de sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bakımı yapılmış 30 toplu ulaşım aracı hibe edeceğini ve bu destekle Mogadişu’da toplu ulaşımın başlayacağını aktardı.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI MAHMUD: “SOMALİ, YÖNETİLEMEYEN BİR TOPRAK OLMAKTAN ÇIKACAKTIR

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ise yaptığı açıklamada, Somali’nin uluslararası ortaklarının iyi ve kötü günde ülkelerinin yanında durduğunu ve son 20 yılda Somali’ye milyarlarca doların geldiğini söyledi. Türkiye’nin yaptığı 500 milyon dolarlık yardımın kendileri için çok önemli ve eşsiz olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Mahmud, “Kullanılma şeklinden dolayı bu çok önemli. Bu miktar sıradan Somalililerin hayatını iyileştirmekte kullanıldı, uluslararası kurumlar araştırma ve yayın yaptı. Ama Türkiye her zaman bizim uluslararası ortaklardan beklediğimiz pratik yardımları gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

Somali’ye yapılan her türlü destek sağlayanlara teşekkür ve takdirlerini sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Mahmud, Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklar Forumu’ndu bir sayfanın kapanıp bir sayfanın açıldığını ifade etti. Somali bir ulusal kalkınma planı hazırladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mahmud, “Somali’de çok iyi bir geçiş sağlanacaktır. Akit ve akit belgesindeki ilkeler, geçmiş bütün anlaşmalar ve çerçevelere uygun bir şekilde bu gerçekleşecek ve Somali artık farklı bir seviyeye gelip bu kırılganlıktan, iç savaştan kurtulacaktır. İç savaşı takip eden anarşi sona erecek ve Somali yönetilmeyen bir toprak olmaktan çıkacaktır” dedi.

BM GENEL SEKRETER VEKİLİ ELİASSON: “CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN 2011 YILINDA SOMALİ’YE YAPTIĞI ZİYARET, ÇIĞIR AÇAN ÖRNEK BİR ZİYARETTİR”

Foruma yaptığı ev sahipliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında Somali’ye yaptığı ziyareti ‘çığır açan örnek bir ziyaret’ olarak niteledi. Bundan dolayı uluslararası toplumun kendisine çok şey borcu olduğunu ifade eden Eliasson, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’a da Somali’den bu foruma sadece hükümet temsilcilerini değil, ülkenin geleceğini temsil edenleri de getirdiği için teşekkür etti. Uluslararası toplumun Somali’de hükümetle yan yana ve ülkenin egemenliğine saygı göstererek bir çalışma gerçekleştirildiğini kaydeden Eliasson, dünyanın bugünlerde en önemli kavramı olan birlikteliğin, Somali’de gösterildiğini dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud -İSTANBUL -90-0909 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud -İSTANBUL -90-09seers cmp badge