“DAEŞ Bizim İçin Nasıl Bir Terör Örgütüyse PYD de Öyle Bir Terör Örgütüdür”

“DAEŞ Bizim İçin Nasıl Bir Terör Örgütüyse PYD de Öyle Bir Terör Örgütüdür”

Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun Türkiye’nin Suriye’de YPG’nin kontrolündeki bazı bölgelere sınırdan yaptığı operasyona yönelik sorusu üzerine “PYD ve YPG birer terör örgütüdür ve bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları tarih affetmeyecektir” dedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile ortak basın açıklamasının ardından basın mensuplarının gündemdeki gelişmelere ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bir basın mensubunun, Türkiye’nin angajman kurallarına uygun olarak Suriye’de YPG’nin kontrolündeki bazı bölgelere sınırdan yaptığı operasyona işaret ederek, operasyondaki son durumu, operasyonla hedeflenen amaca ulaşılıp ulaşılamadığını devamının söz konusu olup olmayacağını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamaları yaptı: “Şu anda biliyorsunuz Rusya’nın Suriye’de rejimle birlikte acımasızca sivil halkı öldürmeye yönelik operasyonları devam ediyor ve burada 7’den 70’e sivil halka acımasızca yapılan bu saldırıların hedefi PYD’ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır ve burada işin kara boyutunu da YPG’yle yürütmektedir. Tabi ben buradan özellikle Batılı dostlarımıza tekrar sesleniyorum: PYD ve YPG birer terör örgütüdür ve bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir.”

“PYD, REJİMİN ORTAYA ÇIKARDIĞI BİR YAPILANMADIR”

Cevabının devamında PKK’yı terör örgütü olarak kabul edenlerin PYD’nin de, onun silahlı gücü olan YPG’nin birer terör örgütü olduğunu bilmesi gerektiğini ve bunu farklı yere çekmeye kalkmamasını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaman içerisinde biz bunlara zaten bunların bütün belgelerini verdik. Belgeleri vermemize rağmen bunlar hala Suriye’de, Irak’ta ne yazık ki aynı oyunu oynuyorlar. DAEŞ bizim için nasıl bir terör örgütüyse PYD de öyle bir terör örgütüdür, YPG de öyle bir terör örgütüdür, aynı şekilde DHKP-C’si de öyle bir terör örgütüdür. Bunlara karşı biz koalisyon güçleriyle bir hareketin içerisindeyiz. Ama ne yazık ki koalisyon güçleri de şu anda attıkları bazı adımlarla, örneğin telefon açıp, telefonda bizim ülkemize yönelik saldırılar karşısında Silahlı Kuvvetlerimizin top atışlarını, ki bu angajman kurallarının uygulanmasıdır, işletilmesidir, bunu kalkıp ‘Suriye’deki Kürtlerin vurulması’ diye ifade edenler önce dürüst davransınlar. Onları ben dürüstlüğe davet ediyorum, dürüst davranmıyorlar. Suriye’nin kuzeyinden kaçıp gelenler Suriye’de rejimin daha düne kadar orada yaşayan Kürtlere pasaport dahi vermediğini, kimlik dahi vermediğini kime anlatacaklar? 5 yıl öncesine kadar Esad’a, ‘Bunlar senin vatandaşın değil mi, niçin bunlara kimlik kartını vermiyorsun, niçin bunlara pasaport vermiyorsun?’ diyen benim, bizzat kendisine söyleyen kişiyim. Neredeydi bu adamlar, bu Batı neredeydi? Biz bunları yaşamış birisiyiz, bunları biliyoruz. Dolayısıyla şu anda PYD olarak bu yapılanma, rejimin orada ortaya çıkardığı bir yapılanmadır, YPG aynı şekilde rejimin ortaya çıkardığı bir yapılanmadır, DAEŞ aynı şekilde. Bunlar müşterek çalışıyorlar, ortak çalışıyorlar ve bu ortak çalışmanın sürecinde de ne yazık ki işte 400 bine aşkın insan öldürüldü Suriye’de ve şimdi de Suriye’de rejim ne yazık ki Rusya’yla el ele vermek suretiyle orada Müslüman insanları öldürmeye devam ediyor. Ve bunların yanında yer alanlara da ‘Tabii herhalde siz de buradan nasibinizi alırsınız’ diye onlara da buradan sesleniyorum.”

ADEN’E GİDEN İNSANİ YARDIMLAR

Yemenli bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda açıkladığı Aden’e doğru gitmekte olan insani yardım gemisine atıfta bulunarak, “Bu gemi, Türkiye’nin Yemen halkına desteğinin yeni döneminde bir Fatiha’sı diyebilir miyiz?” şeklindeki sorusuna karşılık olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii ki yeni dönemin bir Fatiha’sıdır” dedi ve açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bunun arkasından AFAD Teşkilatımız tüm diğer teşkilatlarla ele ele vermek suretiyle diğer ikinci, üçüncü gemileri yine inşallah göndermeye devam edecektir. Ve bir de 16 bin yaralının olduğunu söyledi Sayın Cumhurbaşkanı Hadi. Buna yönelik de ilk etapta Aden’de -Sağlık Bakanımıza da söyledik- bir sahra hastanesi kurmak suretiyle inşallah orada doktorlarımızı da buradan göndererek yaralı tedavisini yerinde yapalım istiyoruz. Eğer Taiz sulhu sükuna kavuşursa ikinci bir sahra hastanesini de Taiz’de kurmak suretiyle orada da yine aynı şekilde tedavileri yaygınlaştıralım istiyoruz. Bunun için Sağlık Bakanlığımız da gerekli notlarını aldı, onlar da çalışmaların sürdürecekler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen çalışma yemeğine geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, - Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi  - N897-9seers cmp badge