Başbakan Davutoğlu Mardin’de Terörle Mücadele Eylem Planı‘nı açıkladı

Başbakan Davutoğlu Mardin’de Terörle Mücadele Eylem Planı‘nı açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Mardin Artuklu Üniversitesi’nde “Kardeşlik Buluşmaları Mardin” konferansına katıldı.

Başbakan Davutoğlu konuşmasına, “Kadim medeniyetin biblo şehri, kültürümüzün, irfanımızın, hikmetimizin omurgası, güzel Mardin, çok değerli hemşehrilerim” sözleriyle başladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Mardin şunu der: ‘İnsanlık, bende çeşitlilikte birliği, birlikte çeşitliliği yaşadı.’ Kimse kimseye bir şey tahakküm etmeden, bir şey dikta etmeden karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı Mardin öğretti. Biz şimdi 7 düvele karşı 7 iklimde mücadele ederken Mardin’in 7 kültürüne, 7 din, 7 dil anlayışına, çoğulculuğuna, birlikteliğine ihtiyaç hissediyoruz” dedi.

Bazı şehirlerin büyük medeniyetlerin kuruluşuna öncülük ettiğini, bazı şehirlerin birçok medeniyeti kendi bünyesinde harmanladığını, büyük çınarlar oluşturduğunu, bazı şehirlere bakıldığında her bir taşında insanlık tarihinin izlerinin görüldüğünü belirten Davutoğlu, Mardin’in de insanlık tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkati çekti.

Mardin’in küçük ama her sokağın insanlığı kuşattığını aktaran Davutoğlu, kendisinin ilk kez 2001 yılında ailesiyle Mardin’e geldiğinini anımsatarak, hissettiği duyguları anlattı.

Ne zaman Mardin’e gelmeye karar verdiğinde içinde derinden bir haz, yoğunlaşma, Mardin ile yalnız kalma hissi uyandığını vurgulayan Davutoğlu, daha önce 2010 yılında Mardinlilere hitap ettiğini, 2015 yılında da Mardin’de Türkçe, Arapça, Kürtçe dillerinde mevlit dinlediklerini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, her dilin güzel olduğuna değinerek, “Gönülden, yürekten gelen muhabbeti dillendirdiğinde bütün kelimeler azizdir, eğer aynı kelimeler ve aynı diller nefreti, şiddeti, terörü dillendiriyorsa kötüdür, zelildir ve insanlıktan uzaktır” diye konuştu.

Mardin’in birleştirici ruhunun eksikliğinin hissedildiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Mardin her zaman söylendiği gibi 7 bin yıl önce 7 kültürün, 7 dinin, 7 dilin yaşadığı bir yer. Hani ‘7 düvel’ deriz ya çokluktan kinaye ya da 7 iklim deriz ya yine çokluktan kinaye. Mardin şunu der, ‘insanlık, bende çeşitlilikte birliği, birlikte çeşitliliği yaşadı.’ Kimse kimseye bir şey tahakküm etmeden, bir şey dikta etmeden karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı Mardin öğretti. Biz şimdi 7 düvele karşı 7 iklimde mücadele ederken, Mardin’in 7 kültürüne, 7 din, 7 dil anlayışına çoğulculuğuna, birlikteliğine ihtiyaç hissediyoruz.”

Herkesten, Mardin’in her bir taşında, toprağında Mardin kokusunu hissetmelerini isteyen Davutoğlu, o kokuyu hissedenden şiddet, kötü dil, kötü söz, kem söz çıkmayacağını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, kendisine Türkiye’de nereye gidilmesi gerektiği yönünde soru sorulduğunda “önce Mardin” dediğini aktardı.

Başbakan Davutoğlu Mardin’de Terörle Mücadele Eylem Planı - B872