“Ankara’daki Patlama, Dostlarımızın PKK ile PYD-YPG Bağlantısını Daha İyi Anlamalarına Vesile Olacaktır”

“Ankara’daki Patlama, Dostlarımızın PKK ile PYD-YPG Bağlantısını Daha İyi Anlamalarına Vesile Olacaktır”

Genelkurmay Karargâhı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a taziye ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ankara’daki terör saldırısı ile ilgili olarak 14 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Gerek PKK, gerekse PYD’nin başında olanlar her ne kadar bu işin kendileri ile alakalı olmadığını söylüyorlarsa da bu iş son olarak İçişleri Bakanlığımızın ve tüm istihbarat örgütlerimizin de elde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da meydana gelen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından Genelkurmay Başkanlığı’na taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarette Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Efkan Ala da hazır bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la görüşerek taziyelerini ileten ve saldırıda şehit olan 20 rütbeli personel ile ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin ardından basın mensuplarına, saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“PATLAMADA HAYATLARINI KAYBEDENLERE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı değerlendirmede, dün akşam cereyan eden terör eylemi neticesinde, 20’si rütbeli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, 8’i vatandaş olmak üzere 28 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti ve saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileğinde bulundu. Taburcu edilenlerin dışında 28 yaralının halen çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralılara da şifa temenni etti.

Türkiye’de son dönemde cereyan eden terör eylemleri karşısındaki devletin yürüttüğü operasyonların ciddi manada sonuç verdiğini, ve bu sonuçların da Türkiye’de, ağırlıklı olarak da bölge halkında olumlu neticeler verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat işin menşeine, kökenine indiğimizde bu işin, ulusal olmaktan öte, ulusal ve uluslararası bir terör boyutuna ulaştığını görüyoruz. Gerek PKK, gerekse PYD’nin başında olanlar her ne kadar bu işin kendileri ile alakalı olmadığını söylüyorlarsa da bu iş son olarak İçişleri Bakanlığımızın ve tüm istihbarat örgütlerimizin de elde ettiği bilgi ve belgelerle bunlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir” açıklamasında bulundu.

“ANKARA’DAKİ SALDIRIDA BU İŞİN UZANTILARININ İÇERİDE VE DIŞARIDA OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR”

Saldırı ile ilgili olarak 14 kişinin göz altında olduğunu ve bu sayının daha da yükseleceğini tahmin ettiğini, çünkü uzantılarının içerde ve dışarıda olduğunun görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu değerlendirmelerle sürdürdü: “Bugüne kadar Suriye’nin kuzeyindeki PYD ve YPG’nin bağlantısının, Türkiye’deki PKK ile ne denli güçlü olduğunu söylediğimiz halde inandıramadığımız dostlarımızın herhalde bu olay, daha iyi anlamalarına vesile olacaktır. Biz tabii belgelerle bilgilerle bunları kendilerine hep ulaştırdık, kendilerine söyledik. Ama ne yazık ki bizim söylediklerimiz bizde kaldı. Biz yine söylemeye devam edeceğiz. Sorumluluk mevkiinde olanlar bunu kabul etmemiş olabilirler ama dünyadaki halklar ve milletler inanıyorum ki bizim bu haklı iddialarımızı belgelerimizi kabul edecek ve tarih önünde de diğerlerini hesaba çekeceklerdir.”

Saldırı dolayısıyla milletçe üzüntümüzün büyük olduğunu, milletçe mahzun olduğumuzu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 ay kadar önce Ankara Garı önünde meydana gelen terör saldırısından sonra, böyle bir saldırının kendilerini üzdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nda yaptığı değerlendirmesini, saldırıda şehit olan Silahlı Kuvvetler personeli için Allah’tan rahmet, yaralılar için şifa, şehit yakınlarına ve milletimize başsağlığı temennisini yineleyerek tamamladı.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ (27)seers cmp badge