Vestel’den 4 milyar TL enerji tasarrufu sağlayacak öneri

Vestel’den 4 milyar TL enerji tasarrufu sağlayacak öneri

Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklama yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Türkiye’nin enerji verimliliğine yönelik projelerinin artırılması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, Vestel’in tasarruf rekortmeni ürünlerinin kullanılmasıyla Türkiye’nin enerji ve su tüketiminde toplam 4 milyar TL’lik tasarruf sağlayabileceğini söyledi.

Hızlı nüfus artışı ve sanayileşme ile dünyanın enerji ihtiyacının günden güne artması, enerji kaynaklarının yetersizliği ve mevcut kaynakların korunması amacıyla dünyadaki birçok ülke enerji tasarruflu ürünleri teşvik eden uygulamalar gerçekleştiriyor. Çin’de yılda 70 milyar dolar enerji tasarrufu hedefli program kapsamında daha fazla enerji harcayan tüplü TV’lerin yeni nesil TV’ler ile değiştirilmesi devlet tarafından yüzde 13’lük indirim desteği ile teşvik ediliyor. Hollanda’da ise enerji tasarrufu sağlayan ürünler devlet ve enerji firmaları desteğiyle 50 ile 100 euro arasında indirimle satılıyor. Türkiye’de yeni enerji düzenlemeleriyle üretimi ve kullanımı teşvik edilen inverter klimalar ve beyaz eşyalarda sadece enerji tasarruflu A+ ürünlerin satılmasıyla enerji tasarrufu açısından önemli adımlar atılıyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, bu gibi uygulamaların artırılmaı gerektiğinin altını çizerek Vestel’in tasarruf rekortmeni ürünlerinin kullanılmasıyla Türkiye’nin enerji ve su tüketiminde toplam 4 milyar TL’lik tasarruf sağlayabileceğini söyledi.

Yılda 2 Keban Barajı’nın ürettiği kadar elektrik tasarrufu

Enerji Tasarrufu Haftası’nda (11-17 Ocak) Vestel’in enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını paylaşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, enerji ve su kaynaklarını verimli şekilde kullanmayı en önemli sorumluluklarından biri olarak gördüklerini belirterek, “Hem geliştirdiğimiz ürünlerde hem de üretim süreçlerimizde enerji ve su tasarrufuna büyük önem veriyoruz. Enerji rekortmeni Vestel beyaz eşyalar, kendi sınıfındaki rakip ürünler karşısında enerji ve su tasarrufunda öne geçiyor” dedi. Türkiye’deki tüm hanelerdeki beyaz eşyaların A enerji sınıfında olduğu referans alındığında bu ürünlerin Vestel’in enerji rekortmeni ürünleri ile değiştirilmesi halinde tüm Türkiye’de enerji ve su tüketiminde toplam 4 milyar TL’lik tasarruf sağlanabileceğini belirten Erdoğan, “Sadece elektrik enerjisinde 2,7 milyar TL değerinde tasarruf elde edebiliriz. Sadece elektrikten elde edilen bu tasarruf, 2 Keban Barajı’nın bir senede ürettiği elektrik enerjisi miktarına eşit” diye konuştu.

Vestel Türkiye’nin su faturasını 1,3 Milyar TL düşürebilir

Söz konusu rekortmen ürünleri, ilk kez Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da sergilediklerini ve Türkiye pazarında da satışa sunduklarını hatırlatan Turan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Enerji tasarrufu yüksek A+ ve üstü ürünlere kaydırdığımız beyaz eşya üretimimizle, pazara sunduğumuz ürünlerde enerji ve su tüketimini büyük oranlarda azalttık. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızı aralıksız sürdürerek doğa dostu ve yüksek tasarruf sağlayan ürünler ortaya koymak için çalışıyoruz. Klimadan buzdolabına, çamaşır makinesinden LED aydınlatmaya kadar bütün ürün gruplarımızda enerji verimliliğine büyük önem veriyoruz. Bugün Türkiye’deki tüm evlere Vestel’in su tasarrufunda rekortmen Pyrojet teknolojili çamaşır makinesi ve Ekomaks bulaşık makinesi girse yılda 327 milyon metreküp sudan tasarruf edip Türkiye’nin toplam su faturasını 1,3 milyar TL düşürebiliriz.”

Vestel teknolojisi üretilirken de tasarruf ediliyor

Vestel Beyaz Eşya’nın son 10 yılda üretim adetleri yüzde 57 artmasına karşın, üretim tesisinin su tüketimi yüzde 14 düştü. Vestel, ülke kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi amacıyla 2015 yılında üretim süreçlerinde iyileştirme ve teknoloji yenilemelerini de içeren projeler sayesinde 2.4 milyon TL enerji tasarrufu sağladı. ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası sahibi olan Vestel, JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) tarafından da hem elektronik hem beyaz eşya fabrikaları için toplam 10 fabrika mükemmellik ödülüne layık görüldü.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ - TÜRKİYE - HABERLERİ - EKONOMİ

ÇEŞME,ALAÇATI.İZMİR - TEKNE,YAT,YELKENLİ,KİRALIK -TEL ,TELEFON (6)seers cmp badge