‘Terör örgütü ile mücadele kararlılıkla sürecek’

‘Terör örgütü ile mücadele kararlılıkla sürecek’

2016 Yılının İlk MGK’sı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Gerçekleştirildi


 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hâle getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

Millî Güvenlik Kurulu (MGK) Ocak ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

MGK toplantısının sona ermesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetlerin kapsamlı olarak görüşüldüğü, bu çerçevede; millî güvenliğe yönelik iç ve dış tehditler ile bölücü terör örgütüne, paralel devlet yapılanmasına ve DEAŞ’a karşı yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen mücadelenin etraflıca değerlendirildiği kaydedildi.

TERÖRLE MÜCADELEDE ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLECEK

Kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, terörün her türünün bertaraf edilene kadar, kararlı ve ilkeli şekilde mücadeleye devam edileceği belirtilen açıklamada, “Milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hâle getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin, aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” denildi.

İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilen açıklamada, bölücü terör örgütüne karşı, yakın iş birliği ve koordinasyon içerisinde başarılı operasyonlar icra eden güvenlik kuvvetlerimizin üstün gayretleri takdirle karşılandığı, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileğinde bulunuldu.

MUHALİF GRUPLARLA BİRLİKTE, SURİYE TÜRKMENLERİNE OLAN DESTEK DEVAM EDECEKTİR

Toplantıda, Suriye’de yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği, bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmeler üzerinde durulduğu belirtildi. Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenlerine olan desteğin devam edeceği yönündeki kararlılığın teyit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

SURİYE’NİN GELECEĞİNİN İNŞASINDA, MEVCUT REJİM İLE HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YER ALMAMALIDIR

“Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir. Suriye’nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin, ne DEAŞ, ne de PYD-YPG başta olmak üzere herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir.”

RUSYA’NIN SURİYE’DE REJİMLE BİRLİKTE YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLER

Rusya’nın Suriye’deki rejimle birlikte yürüttüğü faaliyetler hakkında Kurul’a bilgi verildiği kaydedilen açıklamada, bölgede istikrarın tesis edilmesinde, müttefiklerin ve uluslararası toplumla birlikte hareket edilmekte olduğu vurgulandı.

Irak’ta yaşanan son gelişmelerin de değerlendirildiği, terörle mücadelesinde yanında olunan Irak’la ikili ilişkileri geliştirecek unsurlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu kaydedildi.

SİBER SALDIRILAR VE SİBER GÜVENLİK

Toplantıda ayrıca, Libya ve Yemen ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelerin de ele alındığı kaydedilen açıklamada, “Avrupa Birliği ile yeniden olumlu bir ivme kazanan ilişkilerimizdeki son gelişmelerden duyulan memnuniyet ifade edilmiştir. Siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair Kurul’a bilgi sunulmuştur” ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - MGK-Millî Güvenlik Kurulu

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ - TÜRKİYE - HABERLERİ - EKONOMİ (7)

 seers cmp badge