EPİAŞ EUROPEX’e üyelik için ilk adımı attı

EPİAŞ EUROPEX’e üyelik için ilk adımı attı

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ), Avrupa Enerji Borsaları Birliği’ne (EUROPEX) üyelik için ilk adımı attı.

EPİAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa çapında toptan enerji ticareti alanında çatı kuruluş olarak kabul edilen EUROPEX‘e üyelik başvurusunun 26 Kasım 2015’te gerçekleştirdiği hatırlatılarak, resmi üyeliğin mayısta yapılacak EUROPEX genel kurulunda netleşeceği belirtildi.

Açıklamada, EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaş’ın, şu değerlendirilmesine yer verildi:

“EPİAŞ’ın  üyeliği, Avrupa enerji borsaları ile kurulacak ilişkiler açısından önemli bir yere sahiptir. Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde, özellikle çalışma gruplarındaki paylaşımlar ile karşılıklı fayda sağlayacak olan bir süreç yaşanacaktır. Bu sürecin, Avrupa’daki enerji piyasaları ile fikir alışverişi noktasında önemli bir adım olacağına inanıyorum. EPİAŞ olarak hedefimiz, bölgesel bir enerji borsası olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek, bölgede enerjinin buluşma noktası olmaktır.”

EUROPEX, bünyesindeki “Elektrik Piyasaları”, “Gaz Piyasaları”, “Finansal Piyasalar, Bütünlük ve Şeffaflık” ve “Çevresel Piyasalar” başlıklı dört çalışma grubuyla faaliyetlerini sürdürüyor . NASDAQ OMX Commodities, Nordpool Spot, EEX AG (The European Energy Exchange) gibi büyük enerji borsalarını çatısı altında toplayan EUROPEX’in 19 farklı ülkeden 24 üyesi bulunuyor.

Akaryakıt dağıtım şirketleri -enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ

EPİAŞ  ,    Hasan Hüseyin Savaş – Genel Müdür,Fatih Yazıtaş – Piyasa Operasyonları Direktörü,Ekrem Arıkan – Strateji Geliştirme Direktörü,Mustafa Kamil Ata – Bilgi Teknolojileri Direktörü,Rıdvan Çabukel – İç Kontrol Ve Risk Yönetimi Direktörü,Ramis Kulak – Finans Ve Destek Hizmetleri Direktörü,Hasan Hüseyin Savaş – Yönetim Kurulu Başkanı,Mustafa Kemal Yılmaz – Yönetim Kurulu Başkan Vekili,Talat Ulussever – Yönetim Kurulu Üyesi,Kemal Yıldır – Yönetim Kurulu Üyesi,Hüseyin Semih Yıldırım – Yönetim Kurulu Üyesi,Faruk Bostancı – Yönetim Kurulu Üyesi,seers cmp badge