Emine Erdoğan, Büyükelçi Eşlerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ağırladı

Emine Erdoğan, Büyükelçi Eşlerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ağırladı

Yurt dışında görev yapan kadın büyükelçiler ve büyükelçi eşlerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir yemek veren Emine Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Uluslararası ilişkileri, bir menfaatler savaşı olmaktan çıkarıp, medeniyetimizin taşıyıcı unsuru hâline getiriyoruz. Kurduğumuz bu ilişkilerin beni en mutlu eden yanı, gelişmekte olan ülkelere yaptığımız insani yardımlardır. Türkiye son on yıldır, büyüyen ekonomisinin gücünü, az gelişmiş ülkelerle paylaşıyor. Bu da ülkemize bereket getiriyor” dedi.

Emine Erdoğan, 8. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle Türkiye’de bulunan Büyükelçi eşlerine öğle yemeği verdi. Yemeğe, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu, kadın büyükelçiler ve 150’ye yakın büyükelçi eşi katıldı.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ, TERÖRE KARŞI EN GÜZEL CEVAP OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen yemekte Emine Erdoğan misafirlerine hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasının başında dün Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleşen terör saldırısını şiddetle kınadığını ifade eden Emine Erdoğan, “Sultanahmet Meydanı’nda, tarihin kalbine yapılan bu saldırıyı insanlığa ve insanlık mirasına ihanet kabul ediyorum. Ülkemizin huzuruna kasteden bu tür girişimler amacına hiçbir zaman ulaşamayacak. Birlik ve beraberliğimiz, teröre karşı en güzel cevap olacaktır” dedi.

“İNSANİ DİPLOMASİ İLE ÇOK ÖZEL İLİŞKİLER GELİŞTİRDİK”

Dünyanın en geniş diplomatik ağlarından biri olan ve sayısı 234’e ulaşan Türkiye’nin dış temsilciliklerinin, geçen 10 yılda dünyada değişen Türkiye algısında olumlu rol oynadığını vurgulayan Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Eskiden Türkiye, yeri dahi bilinmeyen bir ülkeyken, bugün sağlam şahsiyetiyle, kararlı dış politika hedefleriyle tanınan ve bilinen bir ülke hâline geldi. Afrika’dan Amerika’ya, uzak Asya’dan Avrupa’ya, ‘insani diplomasi’ ile çok özel ilişkiler geliştirdik. Gittiğimiz birçok ülkede, insanlarla artık gönül diliyle anlaşabiliyoruz. Uluslararası ilişkileri, bir menfaatler savaşı olmaktan çıkarıp, medeniyetimizin taşıyıcı unsuru haline getiriyoruz. Kurduğumuz bu ilişkilerin beni en mutlu eden yanı, gelişmekte olan ülkelere yaptığımız insani yardımlardır. Türkiye son on yıldır, büyüyen ekonomisinin gücünü, az gelişmiş ülkelerle paylaşıyor. Bu da ülkemize bereket getiriyor. Dış yardımda, 3.5 milyar dolarla dünyanın önde gelen ülkeleri arasındayız. Gayri safi millî hasıla bazında birinci sıradayız. Dünyanın en cömert ülkesi sıfatını taşımak hepimiz için gurur vesilesidir.”

2015 yılının Orta Doğu’nun mazlum hakları için zor bir yıl olduğuna vurgu yapan Emine Erdoğan, 2.5 milyon Suriyeli ve Iraklının Türkiye’de devletin ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla misafir edildiğini hatırlatarak, “Anadolu’nun dört bir yanında, Suriyeli kardeşlerimize evlerini açan, onlarla ekmeğini paylaşan, nice güzel insan olduğunu biliyorum. Bu vesileyle, onların yüce gönüllerini buradan selamlıyorum” şeklinde konuştu.

“BİR İNSANI KURTARMAK, İNSANLIĞI KURTARMAKTIR”

Suriye’deki insani trajedinin yeni bir aşamaya girdiğine ve Madaya kasabasında olduğu gibi artık açlıktan ölümlerin başladığına işaret eden Emine Erdoğan, “Yalnızca Madaya’da, 40 bini aşkın insan kuşatma altında ve gıdaya ulaşamıyor, burası gerçekten, artık sözün bittiği yer” dedi ve “Uluslararası toplumun duyarsız kaldığı bu durumda, bize düşen, insani ve vicdani diplomasi dilini sürdürmek, elimizden gelen insani yardımı onlardan esirgememektir. Bir insanı kurtarmak, insanlığı kurtarmak demektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Kadın duyarlılığının, siyasetin sert köşelerini yumuşatarak, uluslararası ilişkileri daha insani bir düzleme taşıdığına inanıyorum” diyen Emine Erdoğan, Dışişleri camiasının kadın fertlerinin insani ve vicdani diplomasi dilini kullanmak ve insani yardımları sürdürmek için Dışişlerinin geniş uluslararası ağının bir avantaj oluşturduğunu kaydetti.

GÖNÜL ELÇİLERİ SEFERBERLİĞİ

Bu duyarlılığın önce yurt dışında yaşayan soydaşlarımız için gösterilebileceğine değinen Emine Erdoğan, “Bu vesileyle, ‘Gönül Elçileri’ adıyla Türkiye’de başlattığımız seferberliği, bu kurumlarımızın desteği ile Avrupa’ya taşıma noktasında, sizlerin de katkısını bekliyorum. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı, oradaki kimsesiz evlatlarımıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Onları ancak bu himayelerle kimlik bunalımından koruyabilir, özleriyle barışık bireylere dönüştürebiliriz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda davetine icabet ettikleri için misafirlerine teşekkür eden Emine Erdoğan, konuşmasını; 2016 yılının 2015’ten dahi iyi bir yıl olması, barış ve huzur getirmesi dileğinde bulunarak tamamladı.

Emine Erdoğan, Kadın Büyükelçiler ve Büyükelçi Eşlerini  -Ankara  - A99 Emine Erdoğan, Kadın Büyükelçiler ve Büyükelçi Eşlerini  -Ankara  - A102 Emine Erdoğan, Kadın Büyükelçiler ve Büyükelçi Eşlerini  -Ankara  - A103

Emine Erdoğan, Kadın Büyükelçiler ve Büyükelçi Eşlerini  -Ankara  - A108

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER ,HABERLER -TÜRKİYEseers cmp badge