Emine Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın Eşi Jill Biden ile Bir Araya Geldi

Emine Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın Eşi Jill Biden ile Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın eşi Jill Biden ile Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmede, mülteci krizi, Türkiye’de ve Orta Doğu’daki güncel sorunlar ve eğitim konularına değinildi.

Mabeyn Köşkü Havuzlu Divanhane’de gerçekleştirilen görüşmeye, Emine Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Jill Biden’ın torunu Naomi Biden, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

MÜLTECİ KRİZİ

Emine Erdoğan, görüşme öncesinde, Yıldız Sarayı’nın tarihî geçmişine dair konuklara bilgi verdi. Ardından gerçekleştirilen sohbette, mülteci krizi, Türkiye’de ve Orta Doğu’daki güncel sorunlar, eğitim gibi konulara değinildi. Türkiye’nin mülteciler konusundaki insanî yaklaşımını anlatan Emine Erdoğan, mülteci krizinin sadece Türkiye’nin sorunu olmadığını ifade ederek, bazı Batılı ülkelerin yaklaşımlarını eleştirdi ve Türkiye’nin tamamen insani bir bakış açısıyla mültecileri misafir ettiğini söyledi. Jill Biden ise, Türkiye’nin mülteciler konusundaki çabalarını takdirle takip ettiklerini ifade etti.

“TÜRKİYE’DE KÜRT SORUNU YOKTUR, TERÖR SORUNU VARDIR”

Görüşmede, PKK terörü ile ilgili düşüncelerini aktaran Emine Erdoğan, “Nasıl ki, Amerika’da her evde Amerikan bayrağı var ve farklı etnik gruplardan insanlar Amerikan milliyetçiliği etrafında buluşuyor, bizler de ülkemizi seviyoruz ve bütünlüğümüzü korumak istiyoruz” dedi. Son 13 yılda devletin Kürt vatandaşlar için attığı demokratik adımlara değinen Emine Erdoğan, “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır. Biz halklar olarak barış içinde yaşıyoruz. Fakat bugün PKK terörü ve onun diğer uzantıları en büyük zararı Kürt vatandaşlara veriyorlar. Hendekler kazarak şehirleri yaşanmaz hale getiriyor, okullara bomba atarak çocukları eğitimden mahrum ediyorlar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadelesi konusunda doğru kaynaklardan bilgi edinilmesi gerektiğini vurgulayan Emine Erdoğan, DAEŞ, Boko Haram gibi örgütler üzerinden barış dini olan İslam’ın terörle özdeşleştirilmesine dair üzüntülerini de dile getirdi.

EĞİTİM SİSTEMİ VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Eğitim konusunun da ele alındığı görüşmede, tecrübeli bir eğitimci olan Jill Biden, Amerikan eğitim sistemi ve özel ilgi alanına giren “community collage” hakkında bilgi verdi. Her iki ülkenin karşılıklı öğrenci değişim programlarına değinilen görüşme, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Emine Erdoğan - Jill Bide - İstanbul Türkiye -11-1 Emine Erdoğan - Jill Bide - İstanbul Türkiye -11-12 Emine Erdoğan - Jill Bide - İstanbul Türkiye -11-122 Emine Erdoğan - Jill Bide - İstanbul Türkiye -11-1221

enerji petrol medya -TÜRKİYE - DÜNYA - HABER -,HABERLER (2)seers cmp badge