“Başika’daki Askerlerimiz Her Şeye Karşı Hazırlıklı”

“Başika’daki Askerlerimiz Her Şeye Karşı Hazırlıklı”

İstanbul’da Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başika Kampı’na DAEŞ’in saldırı girişimiyle ilgili olarak 18 teröristin öldürüldüğünü belirterek, “Bu, Başika kampıyla ilgili atılan adımın ne kadar isabetli bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Zaten daha önce de ifade ettiğim gibi buraya giden güçlerimiz, eğitimi veren özellikle subaylarımızı, görevlilerimizi koruma amacıyla gitmiş olan ekiplerdir. Onlar da gereğini gerektiği zamanda yapıyor, yapacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulan bir soru üzerine, Kuzey Irak’ta, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının Peşmerge güçlerine askeri eğitim verdiği Başika Kampı’na dün DAEŞ terör örgütü tarafından yapılan saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DAEŞ terör örgütü tarafından Başika Kampı’na yönelik sızma harekatında örgüte mensup 18 kadar teröristin etkisiz hale getirildiğini, çıkan çatışmada kampta bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yaralanmadığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, Başika Kampıyla ilgili atılan adımın ne kadar isabetli bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Şu anda da Silahlı Kuvvetlerimizin oradaki üste bulunması ve o eğitimi veren subaylarımızın bu tür sızma harekâtı veya saldırılar karşısında da her an her şeye hazırlıklı olduğu da ortada. Zaten daha önce de ifade ettiğim gibi, buraya giden güçlerimiz bir yerde bu eğitim veren özellikle subaylarımıza, görevlilerimize onlara koruma amacıyla gitmiş olan ekiplerdir. Onlar da gereğini gerektiği zamanda yapıyor, yapacaktır.”

“BÜTÜN İŞLERİMİZİ ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE YAPIYORUZ”

Irak Hükümetiyle bu konuda görüşme olup olmadığının ve Başika’ya yeniden asker kaydırılmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 sonunda Irak Başbakanı Haydar El- Abadi’nin Türkiye ziyaretinde bunları görüştüklerini hatırlattı ve şu açıklamaları yaptı: “Onlar bizden kendi askerlerinin eğitimi talebinde bulundular ve bu üs yerini bize gösterenler onlar. Ama daha sonra görüldüğü gibi son Rusya-Türkiye arasındaki sıkıntı başlayınca, Rusya’nın da biliyorsunuz Rusya-İran-Irak-Suriye dörtlüsü olarak Bağdat’ta bir ofis oluşturmasından sonra bu olumsuz gelişmeler başladı. İlk etapta bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne müracaat eden kimdi? Bunlar ortada. Ettiler, reddedildi. İkinci defa, bu defa Irak kendisi bu işe müracaat etti. Onlara da verilen cevap Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden, ‘Irak ve Türkiye hükümetleri bunu kendi arasında çözsün’, şeklinde nihai bir karar verildi. Ve şu anda da biz yapılan bütün işleri uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa bu anlayışla yapıyoruz. Ama şu anda uluslararası hukuku kitabına uydurmak suretiyle işte Suriye’de Rusya’nın yaptıkları… Rusya ne diyor? ‘Bizi Suriye Hükümeti çağırdığı için biz oradayız.’ diyor. Şu anda Suriye’deki Hükümet, meşru bir hükümet değil ki. Efendim, Birleşmiş Milletler öyle kabul ediyor. Öyle kabul edebilir, ama siz her çağrıldığınız yere gitmek zorunda değilsiniz.”

“RUSYA, TÜRKMEN SOYDAŞLARIMIZI VURUYOR”

Açıklamasının devamında Rusya’ya hitaben, “Gürcistan’a niye girdiniz zamanında, çağrıldınız için mi girdiniz? Ne işiniz vardı Gürcistan’da? Ukrayna’ya çağrıldığınız için mi girdiniz, niçin girdiniz Ukrayna’ya?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi benzer durumun Suriye’de yaşandığını belirtti. Rusya yetkililerinin ‘Suriye’de DAEŞ’e karşı bir mücadele veriyoruz’ açıklamalarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın şu anda DAEŞ’e karşı Suriye’de mücadele vermediğini, tam aksine orada ılımlı muhalefeti, hepsinden öte Türkmen soydaşlarımızı vurduğunu söyledi.

Dün akşam kabul ettiği Bayırbucak Türkmenlerinin liderlerinin ve temsilcilerinin de aralarında olduğu heyetin de bu operasyonlarda köylerinin vurulduğunu söylediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Maalesef ciddi manada bir dezenformasyonla dünya aldatılmak isteniyor, ama tabii dünya da bunu pek şu anda kabullenmiyor” diye konuştu.

DAEŞ’İN CERABLUS’TAN ÇEKİLMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün meselenin; başta Amerika olmak üzere bütün koalisyon güçlerinin hedefinin el ele vererek adil olmayan, zulme dayalı bu saldırıların önünü kesmesi olduğunu vurguladı ve “Bizler de şu anda yaptığımız ulusal-uluslararası her türlü görüşmelerle bunun önünü kesme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Nitekim bugün de Amerikan Senatosundan gelen bir heyet var, 8 kişilik bir heyet, bu heyetle de biraz sonra görüşmem var, onlarla da bunları açık ve net olarak paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

Bir basın mensubunun, “Cerablus hattında DAEŞ’in geri çekilerek oradaki köyleri PYD’ye ve Esad rejimi güçlerine bıraktığı şeklinde haberler var. Türkiye’nin de kırmızı çizgisi Fırat’ın batı tarafına geçilmesi şeklinde. Türkiye’nin tavrı ne olacak?” sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O konudaki daha önceki kararlılığımız neyse bundan sonra da o olur, aynı kararlılıkla adımlarımızı atacağız” şeklinde cevap verdi.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER ,HABERLER -A2398809seers cmp badge