Yeni dönemde gençlere özel projeler

Yeni dönemde gençlere özel projeler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet ile yeni dönemde gençlere çok özel projelerle ulaşılacağına dikkati çekti.

Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde, 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı.

Kültür faaliyetlerine ilişkin ayrıca stratejik bir eylem planı hazırlayacaklarını belirten Başbakan Davutoğlu, hem geleneksel sanatları destekleyeceklerini, hem de çağdaş sanatları destekleme doğrultusunda gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Davutoğlu, çağdaş sanatların, sinemanın, tiyatronun ve operanın geliştirilmesine yönelik destek mekanizmalarını güçlendireceklerine işaret etti.

Gurbettekilere de seslenen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Onların da taleplerini tek tek almış, söz ve vaatte bulunmuştuk. 7 Haziran ve 1 Kasım öncesinde yurt dışındaki vatandaşlarımıza ne söz verdiysek büyük bir kısmını yerine getirdik, geri kalanları da yerine getireceğiz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bu çerçevede bedelli askerlikle ilgili beklentilerine cevap veriyoruz. Bu kapsamda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşürüyoruz.”

Ekonomik istikrarın en önemli ayaklarından birinin küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) olduğunu vurgulayan Davutoğlu, KOBİ’lerin, refahın işveren ve çalışan nezdinde de yaygınlaştırılmasında çok önemli işler gördüklerini, her bir KOBİ için 1 buçuk milyon lira ve her bir risk grubu için 2 milyon lira olan kefalet limitini yükselteceklerini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, limitlerin imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin yatırım kredileri için 2 buçuk milyon liraya, her bir risk grubundaki imalatçı KOBİ’ler içinse 3 milyon liraya çıkarılacağını bildirdi. Diğer KOBİ’ler için 8 yıl olan maksimum vadenin imalatçı KOBİ’ler için 10 yıla çıkacağını anlatan Davutoğlu, diğer KOBİ’ler için yüzde 75 olan kefalet oranının ise imalatçı KOBİ’ler için yüzde 80’e çıkarılacağı bilgisini verdi.

Küçük esnaf için de iyileştirmeler yaptıklarına değinen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin Türk lirasına kadar kazançlarından hesaplanan vergiyi almayacağız” dedi.

“3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlıyoruz”

Gençlerin, istikbalin en önemli teminatı olduğunu kaydeden Davutoğlu, ilerleyen günlerde AK Parti Gençlik Kongresini yapacaklarını da belirtti.

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet ile yeni dönemde gençlere çok özel projelerle ulaşılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“İlk kez iş bulan her gencimizin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. Bunu söz verdik, bazıları hayal zannetti. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenlemeyle gençlerimizin bir yıllık maaşı bizden. Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak. Gençlere ücretsiz internet erişimi imkanı getirecek düzenlemeleri süratle yapacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlıyoruz. Gençlerimiz için ‘Genç-Des’ programını hayata geçiriyoruz. Kısa film, ilk film, kitap, dergi, sanatsal faaliyetlerle sportif etkinliklerde bulunan gençlerimize proje bazlı karşılıksız destek vereceğiz. Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz. Öğrenim gören gençlerimiz, pasaport alırken harç ödemeyecekler.”

“Elektronik Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtılacak”

Eylem planında tarım alanına ilişkin çok önemli yenilikleri hayata geçireceklerinin altını çizen Davutoğlu, “Yemde ve gübrede KDV’yi tamamen kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik programlar hazırlıyoruz” diye konuştu.

Özünde ekonomik bir düzenlemenin, mutlaka geniş katmanlı bir sosyal boyutunun olmasına da dikkat ettiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, plandaki en önemli düzenlemelerden birinin de “anahtar teslimi fabrika modeli” olduğunu, sembolik bir kira bedeliyle girişimcileri fabrika sahibi yaptıklarını anlattı.

Başbakan Davutoğlu, elektronik Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının da dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

Bu vaatlerin dışında üzerinde çok titizlikle çalışılmış reform paketlerinden oluşan bir eylem planı da hazırladıklarını belirten Davutoğlu, “Reformlardan sorumlu Başbakan Yardımcımızın koordinatörlüğünde bütün bakanlıklarımızla ve kurumlarımızla iş birliği ve istişareyle 2016 yılı için 1 ve 3 aylık ile 1 yıllık dönemleri içeren kapsamlı bir eylem planı taslağı hazırladık. AK Parti hükümeti reformlar yapan, reformlar vadeden bir hükümet olacak. Statüko bizim iktidarımızı rehin alamayacak ve hiçbir zaman kendi siyaset geleneğimizin statik hale gelmesine, hareket kabiliyetini yitirmesine fırsat vermeyeceğiz. Dogmatik tabularla ve ön yargılarla devlet yönetilmez. Kamu yönetimimizi toplumun talepleri, vatandaşların ihtiyaçları ve güçlü demokrasi istikametinde yenileyecek reformlar yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ