Türkiye ile Suudi Arabistan Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi Kurulması Kararlaştırıldı

Türkiye ile Suudi Arabistan Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi Kurulması Kararlaştırıldı

Resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere gittiği Suudi Arabistan’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile Riyad’ta bulunan Al Yamamah Sarayı’nda baş başa görüştü. Baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman’ın başkanlığında heyetler arası görüşme gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, görüşmelerinde ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar. Görüşmede; her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın iş birliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı. İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi’nin kurulması konusunda mutabakata varılan görüşmede; ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkilerin her alanda daha da güçlendirilmesinin önemine değinildi.

“SURİYE’DE ESED’Lİ BİR ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL”

Suriye, Irak ve Yemen de dâhil olmak üzere, bölgesel konuların da ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Kralı Selman, bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye’de Esed’li bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çekerek, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarını ifade ettiler.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN DİNİMİZİN KAVRAMLARINI İSTİSMARINA SEYİRCİ KALINMAYACAK”

İslam’ın terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin dinimizin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağının vurgulandığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’ın ‘İslam İttifakı’ girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Kral Suud Misafir Sarayı’na geçerek, burada Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Naif ve Veliaht Vekili Muhammed bin Selman’ı ayrı ayrı kabul ederek birer görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabullerinin ardından Cidde’ye hareket etti.

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz  - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,15

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz  -

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  -23seers cmp badge