Türkiye, atılım üstüne atılım yapacak

Türkiye, atılım üstüne atılım yapacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin yeni dönemde, yeni bir dinamizmle her alanda atılım üstüne atılım yapacağını dile getirerek, “Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyla ben bu hayırlı başlangıcın güzel bir nişanesi olarak görüyorum.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye, yeni dönemde, yeni bir dinamizmle inşallah her alanda atılım üstüne atılım yapacak. Hükümet olarak biz bu heyecanı ve bu heyecanla birlikte büyük bir azmi yaşıyoruz ve gittiğimiz her yerde görüyoruz ki bu heyecan bütün ülkemize sirayet etmiş durumda” dedi.

Davutoğlu, bir otelde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler İş Kurası Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülkenin birliği ve beraberliği, milletin onuru ve izzeti için toprağa düşen şehitlerin yakınları, gazi ve gazi yakınları ile bir araya gelmekten, “buruk” da olsa, şehitlerin emanetine sahip çıkmaktan mutluluk yaşadığını dile getirdi.

Vatan toprakları için canlarını veren aziz şehitleri saygıyla ve rahmetle yad ettiğini belirten Davutoğlu, “Şehitlerimiz, gazilerimiz ve onların yakınları için ne yapsak azdır. Böyle faaliyetlerle öncelikle şehitlerimizin aziz ruhlarını şad etmeye, onların emanetlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yeni bir atama töreni için kısa bir süre sonra yeniden beraber olduklarını söyleyen Davutoğlu, şehitliğin yeri ve öneminin çok özel ve en kutsi his olduğunu kaydetti.

Vatanı, milleti, değerleri, milletinin güvenliği için hayatını vermenin, fedakarlığın ve kahramanlığın en büyüğü olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Tüm aziz şehitlerimizin ruhlarını minnetle yad ediyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun ki bunda hiç şüphe yok” ifadesini kullandı.

Hayatını kaybeden gazilere Allah’tan rahmet, yaşayanlara da uzun ömür dileklerini ileten Davutoğlu, “Ülkemiz adına yoğun bir gündemin ortasında parantez açarak son derece sevindirici ve hayırlı bir çalışma için bir araya geldik” dedi.

“Türkiye, yeni bir dinamizmle her alanda atılım üstüne atılım yapacak”

Geçen hafta 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladıklarını anımsatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumumuzun her kesimine yönelik atacağımız adımları, her alanda gerçekleştireceğimiz reformları milletimizle, sizlerle paylaştık ve dedik ki inşallah 2016 yılı hep beraber gayretlerimizle güzel bir yıl olacak. 2015 yılı seçimlerle, zorunlu olan hükümetlerle ve terörle mücadeleyle geçmiştir. Biz bu dönemlerde de Türkiye’nin sıkıntısız geçmesi için elimizi taşın altına koyduk, büyük bir özenle, hepiniz şahitsiniz, büyük bir gayretle çalışmalarımızı yürüttük. Ama yeni dönemde milletimizden aldığımız büyük destekle çok daha ileri hedeflere kararlılıkla yürüyeceğiz. AK Parti’nin büyük bir çoğunlukla iktidara gelmesiyle birlikte hem ülkemiz hem de siyasetimiz rahatlamış durumda. Ekonomide, iş hayatında, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesinde, toplum kesimlerimizi rahatlatacak tedbirlerin alınmasında çok önemli reformlar gerçekleştiriyoruz.”

“Her alanda atılım üstüne atlım…”

Davutoğlu, Türkiye’nin yeni dönemde, yeni bir dinamizmle her alanda atılım üstüne atılım yapacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hükümet olarak biz bu heyecanı ve bu heyecanla birlikte büyük bir azmi yaşıyoruz ve gittiğimiz her yerde görüyoruz ki bu heyecan bütün ülkemize sirayet etmiş durumda. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyla ben bu hayırlı başlangıcın güzel bir nişanesi olarak görüyorum. Sizlerin o nurlu ak yüzlerinden ilham alarak Türkiye’ye hayırlı bir gelecek inşa etmek üzere bir kere daha yola çıkmış bulunuyoruz. Allah bizi bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimize mahcup etmesin. Onların huzuruna ak alınla, başı dik bir şekilde, ’emanetinize sahip çıktık’ diye ulaşmayı, onların mekanı olan cennette onlarla buluşmayı bizlere nasip etsin.

Bu faaliyeti 64. Hükümet’in gerçekleştirilmesinden hemen sonra atmak istediklerini belirten Davutoğlu, ilk sosyal faaliyetlerinin şehitlerin yakınlarına olmasına özellikle önem verdiklerini söyledi.

Hükümetin yeni eylem planlarını açıklar açıklamaz, ilk işin şehitlerin yakınları ve gazilere kol kanat germek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bu hayırlı başlangıcın yolumuzu, ufkumuzu açması ve geleceğimizi aydınlatmasını diliyorum. Şehit ve gazilerimiz ile onların bizlere emaneti olan sizler, her zaman önceliğimiz, her zaman ön gündemimizin üst sıralarında bulundunuz” şeklinde konuştu.

“Bugün bin 670 kardeşimizi daha istihdam etmeye başlıyoruz” diyen Davutoğlu, “Böylece son iki yılda devlet çatısı altında işe aldığımız kişi sayısı 14 bin 200’e ulaşıyor. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Törende, atanmayı bekleyen şehit yakını ile gazi ve gazi yakınlarının bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Örneğin benim de bizzat oradaki taburu ziyaret ettiğim Dağlıca bölgesinde çıkan çatışma sonucu şehit olan Turgay Topsakaloğlu’nun eşi, değerli kardeşimiz, bacımız Filiz Topsakaloğlu burada. O ziyaretimizde askerlerimizle aynı sofraya oturup, aynı karavanadan yemek yemiştik ve aziz şehidimiz de oradaydı. Kendisiyle de bütün diğer silah arkadaşları gibi hasbıhal etmiştik. Bir mübarek bayram günüydü. O yiğitlerimizin, kahramanlarımızın yüzlerindeki vakarı, yüreklerindeki imanın yansıdığı alınlarındaki nuru görmüştüm. Daha sonra öğrendim, şehidimiz o günkü ziyaretimizi eşine ve yakınlarına o kadar güzel anlatmış ki merhum Turgay kardeşimin yüreğinin güzelliği, imanı, vatan sevgisi bir kez daha içimize işledi. Mekanı cennet olsun.”

“Burada bu mekanda herkesin bir kahramanlık hikayesi var, acısı var, hüznü var, onuru var, vakarı var, hepimizin gelecek nesillere aktaracağı bir kahramanlık hikayesi var” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Şehitlerimiz, her birimize, bu ülke var oldukça unutulmayacak kahramanca hikayeler bıraktı. İnşallah her birinizle mümkün olduğunca görüşüp sohbet edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Şanlıurfa’da Balıklı Göl Devlet Hastanesi önünde ekip aracına yapılan saldırı sonucu şehit olan polis memuru Tanju Sakarya’nın eşi Fatime Sakarya’nın küçük yaşına rağmen büyük sorumluluklar üstlendiğini söyledi. Sakarya’nın atama istemediği için şehidin kardeşini atayacaklarını belirten Davutoğlu, Fatime Sakarya’nın hakkının her zaman saklı kalacağını bildirdi.

Davutoğlu, Fatime Sakarya’nın Umre’de olduğunu öğrendiğini belirterek, “O mübarek mekanlarda bizler için de dua ettiğinden eminim. Allah dilinden duayı düşürmeyen, en kötü anında dahi inancını yitirmeyen böyle güzel gençlerimizin sayısını artırsın. Onlara başka acılar yaşatmasın” diye konuştu.

Yüksekova’da askeri konvoya açılan ateş sonucu şehit düşen Astsubay Erdem Ertan’ın eşi Hacer Ertan’ın da törene katılamadığını bildiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Hacer kızımız İngilizce öğretmeni ve inşallah yakında bir bebek dünyaya getirecek. İnşallah eşim Sare Hanım da doğumda bulunacak. Sare Hanım’ın kendisini evinde ziyaret ettiğinde aralarında geçen sohbeti gözlerim dolarak daha sonra kendilerinden öğrendim. Kendisi mesleğine aşık bir öğretmen. Orada görev yaparken yaşanan tüm sıkıntılara rağmen mesleğini büyük bir aşkla, büyük bir gururla sürdürmeye devam etmiş. Şehidimizin Hacer öğretmene, o aziz şehidimizin o mübarek eşine en büyük öğüdü, ne olursa olsun, asla bıkmadan sevgiyle çalışması, bu sıkıntıların ancak ve ancak eğitimle çözülebileceği olmuş. Hacer öğretmenimiz de öyle yapıyormuş zaten. O acılı günlerde de evini ziyaret edenlere orada çocukları ne kadar çok sevdiğini, çocukların güzelliklerini, onlarla birlikte yaptıklarını anlatıyormuş.”

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - AVRUPA BİRLİĞİ