Önerilere açık olacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hiçbir zaman hiçbir kesimi ihmal etmeyeceklerinin altını çizerek, önerilere açık olacaklarını, bütün milletin kaderini omuzlamış bir hükümet olarak geleceğe emin adımlarla ilerleyeceklerini belirtti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefetin eleştiriden önce empati yapmasını isteyerek, “Hava sahası ihlal edilmiş bir ülkenin başbakanı ya da hükümet üyesi olarak ‘Buna müsamaha gösterir miydik?’ diye düşündükten sonra eleştirin. O zaman hep beraber göreceğiz ki bu ülkenin kaderi söz konusu olduğunda, milli onurunu temsil eden hususlar söz konusu olduğunda hep beraber ortak bir tavırda çok rahat buluşabileceğiz” dedi.

Davutoğlu, 64. Hükümet’in TBMM Genel Kurulu’nda güvenoyu almasının ardından kürsüye gelerek teşekkür konuşması yaptı.

TBMM Genel Kurulu’na güvenoyu vermesi dolayısıyla teşekkür eden Davutoğlu, yeni hükümetin hayırlı çalışmalara vesile olması dileğinde bulundu.

En büyük teşekkürünün aziz millete olduğunu ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aziz milletimiz 1 Kasım’da modern demokrasilerde görülmeyen bir katılım oranıyla yine modern demokrasilerde görülmeyen bir temsili bu yüce Meclis’e yansıttı. Dün Türkiye-AB Zirvesi’ni gerçekleştirirken arkasında daha bir ay önce yüzde 85 katılımla ve yüzde 97,5 temsille oluşmuş bir Meclis’te yüzde 49,5’luk bir halk desteği ile bulunan bir Başbakan olmanın onurunu, gururunu yaşadım. Orada da mevkidaşlarıma ifade ettim; bu Türkiye’de demokrasinin ne kadar kökleşmiş olduğunu, halkımızın demokrasi bilincinin ne kadar sarsılmaz olduğunu bütün dünyaya gösteren bir tablodur.

Aldığımız oy oranı yüzde 49,5’dur ama şu andan itibaren bütün milletimizin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve hükümetiyiz. Şu teminatı da ifade etmek istiyorum; bir şekilde başka partilere, muhalefet partilerimize oy vermiş olan toplum kesimimizin de hükümetiyiz. Onların sesi her zaman kulağımızda, yüreğimizde olacak.”

Hiçbir zaman hiçbir kesimi ihmal etmeyeceklerinin altını çizen Davutoğlu, önerilere açık olacaklarını, bütün milletin kaderini omuzlamış bir hükümet olarak geleceğe emin adımlarla ilerleyeceklerini belirtti.

Bunun için sürekli olarak hem Meclis’te istişareler sürdüreceklerini hem de sivil toplum kesimleriyle temas halinde bulunacaklarını kaydeden Davutoğlu, sivil toplum kesimlerinin kendilerine iletecekleri her fikre açık olduklarını vurguladı.

“Muhalefetimizin temsil ve eleştiri hakkına her zaman saygı göstereceğiz”

Muhalefet partisi liderlerine ve milletvekillerine de bir çağrıda bulunmak istediğini dile getiren Davutoğlu, muhalefetin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkati çekti.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Muhalefetimizin bu Meclis’te temsili iktidarın temsili kadar en temel haktır ve demokrasilerde bu temsile saygı göstermek herkesin görevidir. Dolayısıyla muhalefetimizin bu Meclis’te temsil anlamında da eleştiri anlamında da hakkına her zaman saygı göstereceğiz. Eleştiri en doğal hakkınızdır. Bu eleştirileri hep beraber en doğru zeminde, olumlu anlamda icraata yansıtmak için de dikkatlice dinleyeceğiz. Her görüşü burada beyan edelim. En aykırı görüşlere dahi tahammül ve anlayışla yaklaşalım. Ama bir şeye tahammül etmeyelim. Nezaket dışı sözlere ve şiddete. Burada iki ricam olacak; sadece Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı, AK Parti Genel Başkanı olarak değil, istiklali gerçekleştirmiş yüce bir çatının altında bulunan bir milletvekili ve bir vatandaş olarak da. Ve bu ricada bulunurken grubum adına, bu ricanın gereklerini her zaman yapacağımız taahhüdünde de bulunuyorum.

Birinci ricam; üslup ve muhteva açısından seviye ve nezaketi her zaman en üst düzeyde tutalım. Hem en doğru üslubu, dili kullanalım hem de konuşmalarımızın muhtevasında sadece ve sadece milletimiz için dile getireceğimiz fikirler ve alternatif düşünceler olsun. Şeyh Edebali’nin sözünü hep beraber hatırlayarak hep bize sükunetin, vakarın düştüğünü hiç unutmayalım.”

“Empati yapalım”

İkinci ricasının da empati olduğunun belirten, kendilerinin getirdikleri her yasa teklifinde “Acaba muhalefette olsaydık ne derdik?” diye düşüneceklerini aktaran Davutoğlu, muhalefetten de aynı yaklaşım içinde olmalarını istedi.

Davutoğlu, “Son örneğini hava sahamızı ihlal eden daha sonra da Rusya’ya ait olduğu anlaşılan uçakların ihlali ile ilgili olayda yaşadığımız gibi eleştirmeden önce bir an sizin karar makamında olduğunuzu düşünün ve hava sahası ihlal edilmiş bir ülkenin başbakanı ya da hükümet üyesi olarak ‘Buna müsamaha gösterir miydik?’ diye düşündükten sonra eleştirin. O zaman hep beraber göreceğiz ki bu ülkenin kaderi söz konusu olduğunda, milli onurunu temsil eden hususlar söz konusu olduğunda hep beraber ortak bir tavırda çok rahat buluşabileceğiz” diye konuştu.

“Diğer genel başkanlar burada olsaydı onlarla da görüşürdüm”

Muhalefet partilerinin genel başkanlarına teşekkür edenDavutoğlu, Meclis’in yeni döneme güzel bir başlangıç yaptığını söyledi.

Hükümet programının görüşmelerinin yapıldığı gün TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın daveti ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldiklerini hatırlatan Davutoğlu, “Diğer genel başkanlar, eş başkanlar burada olsaydı onlarla da görüşürdüm” dedi.

Davutoğlu, Meclis çatısı altında hiç kimseyi dışlamadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu görüşmede kendilerin çok yapıcı bir şekilde bir teklifte bulunarak; Türkiye’nin kaybedecek vakti yok, hep beraber gelin, geçici bütçe yerine esas bütçe üzerine yoğunlaşalım. Esas bütçeyi doğrudan çıkararak zaman kazanalım. Çünkü dün Türkiye-AB Zirvesi’nde de görüldüğü gibi önümüzde kat edilecek çok yol var. Çok ciddi yasama faaliyetine ve reforma ihtiyacımız var. Zaten 7 Haziran’dan bu yana bütün iyi niyetli çabalarımıza rağmen hükümet kuramamış olmanın sonucunda neredeyse yılın yarısını iki seçimle geçirmek zorunda kaldık.”

Geçici bütçe yerine 2016 yılı bütçesinin çıkarılmasını millet adına talep ettiklerini belirten Davutoğlu, bunun pazarlık konusu yapılması ve vakit kaybedilmesi halinde tüm Türkiye’nin kaybedeceğini söyledi.

Davutoğlu, Genel Başkanları ilk fırsatta ziyaret etmek için talepte bulunacağını ve gelecek dönemin temel konularını da içine alan bir görüşme yapmayı istediğini söyledi. Davutoğlu, “Bu görüşme gerçekleşirse Türkiye’nin önündeki en temel sorunlar da dahil olmak üzere hemen atacağımız adımlar ve ileride gerçekleştireceğimiz orta ve uzun vadeli reformlarla ilgili bizzat kendilerine doğrudan bilgi aktaracağım ve destek talep edeceğim” dedi.

“Suriye konusu başta olmak üzere birlikte çalışacağız”

Türkiye-AB Zirvesi’nde çok önemli görüşmeler yaptığını da aktaran Davutoğlu, yaklaşık 4 saat kapalı oturumda, Türkiye’nin AB sürecini ve önündeki engelleri, siyasi konuları, açılması gereken fasılları, vize muafiyetini, bölgedeki gelişmeleri, jeopolitik riskleri, küresel ekonomik politik meydan okumaları çok açık şekilde paylaştığını anlattı.

Bütün AB ülkesi liderlerinin bu konularda Türkiye’nin taşıdığı öneme atıfla açıklama yaptığını, gelecek dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin ufkunun açılacağı yönünde açık teminatta bulunduğunu belirtenDavutoğlu, çok önemli kararlar da aldıklarını vurguladı. Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah bundan sonra 11 yıldır hiç yapılmayan, 11 yıl önce de Avrupa Anayasası çerçevesinde yapılan bir toplantıda gerçekleşen Türkiye-AB zirveleri yılda 2 kez yapılacak. İnşallah 50-60 yıllık özlem sona erecek ve bütün Avrupa ülkelerine vize muafiyetiyle gidiş imkanı en geç ekim ayında gerçekleşmiş olacak. AB ile ekonomik diyalog mekanizması, üst düzey enerji ve üst düzey siyasi diyalog mekanizmalarını harekete geçireceğiz. Bölgedeki jeopolitik riskler konusunda, Suriye konusu başta olmak üzere birlikte çalışacağız.

Mülteciler konusunda AB’nin, külfet paylaşımını kabul etmesi ve ortak bir program etrafında mülteciler sorunuyla ilgilenmesi dolayısıyla yeni bir dönem önümüzde açılacak. ”

“Açık hava hapishanesi, mülteciler diyarı…”

Başbakan Davutoğlu, hiç kimsenin, Türkiye’nin bütün bu tartışmalar üzerinden, bütün mültecileri ülkesinde barındıran açık hava hapishanesi, mülteciler diyarı haline gelmesini beklememesi gerektiğini vurguladı.Davutoğlu, böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını, ancak kendilerine sığınan kim olursa olsun, Türkiye’nin kapısına gelenin geri döndürülemeyeceğini kaydetti.

“Merde dahil muhtaç eylemesin”

Hacıbektaş-ı Veli’nin, Hz. Mevlana’nın dergahından geçtiklerini dile getiren Davutoğlu, aşlarını, kapılarını, gönüllerini kendilerine ümit besleyen, kendilerinden medet uman herkese açık tutacaklarını belirtti. Davutoğlu, şunları söyledi:

“Allah bize öylesine bir güç ve kudret versin ki değil namerde, merde dahil muhtaç eylemesin. Allah bize öyle bir güç-kudret versin ki elimizin eriştiği her mazlum o kudret çınarının altında huzur bulsun, felah bulsun. Her konuda ihtilaf edelim ama Türkiye’nin birliği, ülkemizin dirliği, milletimizin kardeşliği söz konusu olduğunda omuz omuza verelim. Her konuda ihtilaf edelim ama ülkemizin neresinde olursa olsun bir damla kan döküldüğünde hep beraber bu kanın dökülmesine engel olmaya çalışalım ve teröre, şiddete karşı omuz omuza duralım. Her konuda ihtilaf edelim ama ülkemizin onuru, itibarı söz konusu olduğunda omuz omuza verelim, Çanakkale Savaşı’nda olduğu gibi ülkemizin onurunu hep beraber koruyalım. Bu Meclis’ten her görüş çıksın ama milletimize yakışmayan hiçbir söz, ülkemizin itibarını rencide edecek hiçbir kelam bu kubbeden gökkubbeye yükselmesin. Bu çatıdan, bu kubbeden sadece hoş bir seda, güzel bir kelam, iyi bir dilek ve milletimizin hayır duasını alacak icraatlar nasip olsun.”

“Sevgi tohumu ekenlerin hükümeti”

Davutoğlu, Konya’dan, Hz. Mevlana’nın huzurunda 1 Kasım Genel Seçimi ile ilgili ilk yorumu yaptığını anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Her bir ferdine, bize en fazla karşı olan kimse, özellikle onun gönlüne, ruhuna, kulağına hitap ederek söylüyorum: Biz bu bereketli topraklara sadece sevgi tohumu ekmeye geldik. Allah bu hükümeti, sevgi tohumu ekenlerin hükümeti eylesin. Yine Hacı Bektaş-ı Veli geleneğinden gelen o kadim gülbankı bir kez daha hatırlayarak sözlerime son veriyorum: Vakitler hayır ola, hayırlar feth ola, şerler def ola. Allah önümüzdeki 4 yılı hayırlı eylesin. Hep beraber hayırları fethetmeyi, şerleri def etmeyi bize nasip eylesin.”

Ahmet Davutoğlu, konuşmasının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve ön sıralardaki milletvekilleri, ardında da TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve divan üyeleri ile tokalaştı.

Davutoğlu’nun konuşmasının ardından Bahçekapılı birleşimi yarın saat 15.00’te toplanmak üzere kapattı.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  -  KOCAELİ