NATO, Türkiye’nin hava savunmasına destek planını onayladı

NATO, Türkiye’nin hava savunmasına destek planını onayladı

NATO, ‘bölgedeki istikrarsız durum’ nedeniyle gündeme gelen Türkiye’nin hava savunmasına destek planını kabul etti.

Bir NATO yetkilisinden alınan bilgiye göre, plan kapsamında Türkiye’ye daha fazla erken uyarı ve devriye uçağı (AWACS) gönderilecek ve hava devriyesi artırılacak. Bunlara ek olarak, Doğu Akdeniz’e daha fazla deniz gücü, deniz devriye uçağı gönderilecek ve ortak tatbikatlar yapılacak.

NATO, Türkiye’nin hava savunmasını, füze sistemi ile desteklemeye devam edeceğini açıklarken, İspanya da Türkiye’deki Patriot tipi hava savunma sisteminin görev süresini bir yıl uzattı. Diğer bazı müttefiklerin de ikili ilişkiler çerçevesinde Türkiye’nin hava savunmasını desteklemek için uçaklar göndereceği ifade edildi.

AA’ya bilgi veren NATO yetkilisi, tüm bunların, NATO’nun Türkiye’nin savunmasına güçlü taahhütlerine olan bağlılığını gösterdiğini ve bölgede istikrarın artırılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, aralık yı başında yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sırasındaki konuşmasında, Türkiye’nin hava savunmasına olan desteğini artıracaklarını ancak bunun Rus uçağının düşürülmesi ile ilgisi olmadığını ve daha önce planlanan destek çerçevesinde olduğunu söylemişti.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - AVRUPA BİRLİĞİseers cmp badge