Lisans öğrencilerine müjde

Lisans öğrencilerine müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün imzaladığımız kararla lisans öğrencilerinin 350 lira olan burs ve kredi miktarını 400 liraya çıkardığımızın müjdesini veriyorum” dedi.

Başbakan Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı Takdim Toplantısı’nda, seçim döneminde ortaya koydukları vaatleri tartışmaya açmadan, kendileriyle çelişmeden verdikleri sözleri birer birer gerçekleştireceklerini belirtti.

Sivil toplumun, medyanın ve milletin huzurunda kendilerini bağlayarak, vaatlerin gerçekleşme takvimini açıkladıklarını ifade eden Davutoğlu, “Bugünden başlayarak yeni bir sayfa açıyoruz. ‘Vira Bismillah’ diyoruz. Bir kez daha vakitler hayrola, hayırlar fethola, şerler defola diyoruz. Bu eylem planımızı bütün Türkiye, 78 milyon takip etsin” diye konuştu.

Davutoğlu, AK Parti’nin kurucu genel başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti hükümetlerinin ilk acil eylem planını açıkladığında, herkesi çetele tutmaya, yapacaklarını takip etmeye çağırdığını anımsattı.

Bu siyaset tarzının takipçisi olarak reformist bir hükümet olduklarını herkese ilan ettiklerini anlatan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Verdiğimiz hangi sözü ne zaman gerçekleştirdiğimizi takip etmenizi istiyoruz. Seçim geçtikten sonra eski defterleri kapatan, verilen sözleri unutan bir siyaset anlayışımız olmadı, olmayacak. Eylem planımızı milletimizin talep ve istekleri doğrultusunda hazırladık. Tek amacımız milletimiz ve devletimizin birlikte güçlenmesi. Her eylemimizin, her reformumuzun muhatabı toplumun tamamıdır. Eylem ve reformların gayesi bütün toplum kesimlerinin huzur ve refahının artmasıdır. Eylem planında önce vaatlerin takvimini sizlere aktaracağız. 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık periyot içinde hayata geçirmeye planladığımız reform paketlerine yer vereceğiz.”

“Gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği”

Davutoğlu, eylem planı kapsamında önümüzdeki bir hafta içinde yapacakları düzenlemeleri şöyle sıraladı:

“Eylem planın uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Reformların koordinasyonu ve izlenmesi kurulu ile reform grubu oluşturuyoruz. Gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vermeye başlıyoruz. 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştireceğimiz Girişimcilik Ödül Töreni’nde bu düzenlemenin ilk adımını atacağız. Gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteğiyle ilgili süreci başlatıyoruz. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu krediye yüzde 85 kefalet imkanı sağlıyoruz. Henüz bir haftayı beklemeden bugün imzaladığımız kararla lisans öğrencilerinin aldığı 350 lira olan burs ve kredi miktarını 400 liraya çıkardığımızın da müjdesini veriyorum. Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulamasını başlatarak çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek sağlamaya başlıyoruz. Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi desteği uygulamasına önümüzdeki hafta başlıyoruz.”

Davutoğlu, işletme büyüklüğü 5 dönümün altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri, tıbbi aromatik bitki yetiştiricisi çiftçileri desteklemeye yönelik düzenlemelerle ilgili tüm kararların da çıkarılacağını bildirerek, “Çiftçilere seraların modernizasyonu için faizsiz kredi desteği uygulamasını önümüzdeki haftadan itibaren başlatıyoruz. Seralara ticarethane fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyat uygulamasını başlatarak seracılık maliyetini düşürüyoruz” diye konuştu.

Bu düzenlemeler için herhangi bir bir yasal değişikliğe duyulmadığını bildiren Davutoğlu, önümüzdeki hafta içinde bu vaatlerin yerine getirileceğini dile getirdi.

“Gelin bu ülkeyi el ele vererek yarınlara hep birlikte taşıyalım”

Reformlarım hayata geçirilmesinde, kamuoyunun hakemliğinin önemine işaret eden Davutoğlu, reform niteliğindeki bazı değişikliklerin TBBM’nin iradesini gerektirdiğini aktardı.

Vaatlerden yasal düzenleme gerektiren hususlara millet iradesini temsil eden herkesin katkı sunması gerektiğini anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“En azından yeterli sayısal desteğe ihtiyaç duyulan alanlarda muhalefetin omuz vermesi gerekecek. Huzurunuzda muhalefet partilerine çağrıda bulunuyorum. Gelin Türkiye’nin gelişme iradesine, büyüme azmine katkı verin. Kalıcı bütçeyi çıkarma konusundaki çağrıya maalesef sadece Sayın Bahçeli olumlu cevap verdi. Bu makul çağrımızı ise diğer partiler pazarlık konusu yapmaya kalktı. Bu reformların hayata geçmesinde aynı tutumu sergilemeyin. Millete hizmet yolunda makul bir siyasi tavır sergileyin. Milletin gözü üzerinizdedir. Milletimiz, katkılarınız dolayısıyla hızla hayata geçen reformları da engelleyici tutumunuz dolayısıyla geciken reformları da gözleyecek ve notunuzu ona göre verecek. Artık ön yargılı, sonuç vermeyen alışkanlıklarla muhalefetin de gideceği bir yer yoktur. O nedenle bir kez daha muhalefet liderlerine sesleniyorum. Gelin bu ülkeyi el ele vererek yarınlara hep birlikte taşıyalım.”

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ