KKTC’de kabir ziyareti

KKTC’de kabir ziyareti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaret etti.

Başbakan Davutoğlu, önce Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabrine ziyarette bulundu.

Davutoğlu, kabre çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın okunup Türkiye ve KKTC bayraklarının göndere çekilmesinden sonra Davutoğlu, anıt özel defterini imzaladı.

Davutoğlu, deftere şunları yazdı:

“Aziz Lider Dr. Fazıl Küçük; Kıbrıs Türk toplumunun lideri olarak halkınızdan aldığınız güç ve toplumsal direniş ruhuyla başlattığınız mücadele sayesinde kardeşlerimize özgürlüğün yolunu açtınız. Yok edilmeye çalışılan Kıbrıs Türkü bugün kendi topraklarında hür, onurlu ve insanca bir yaşam sürmekte, hak ettiği aydınlık geleceğe doğru ilerlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 64. Hükümeti’nin Başbakanı olarak bulunduğum KKTC’de, tarihi sorumluluklarımızın bilinciyle Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin daima yanında olacağımızı manevi huzurunuzda bir kez daha yineliyor, siz ve şanlı var oluş mücadelesi uğruna ebediyete intikal eden tüm dava arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Başbakan Davutoğlu, daha sonra KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret etti.

Başbakan Davutoğlu, anıt mezara çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türkiye ve KKTC bayrakları göndere çekildi.

Başbakan Davutoğlu, imzaladığı anıt özel defterine şunları yazdı:

“Değerli Kurucu Cumhurbaşkanı; Kıbrıs Türk’ünün, hürriyeti için dirayetli önderliğinizde verdiği mücadelenin en anlamlı eseri olan KKTC’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 64. Hükümeti’nin Başbakanı olarak bulunmaktan şeref duyuyorum. Türkiye’nin, anavatan ve garantör ülke olarak Kıbrıs Türk’ünün barış, refah, huzur ve istikrar içinde varlığını sürdürmesi için daima kardeşlerinin yanında olacağını bir kez daha teyit ediyor manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Ziyaretlerde, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da yer aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu,KKTC - A2398-9 Başbakan Ahmet Davutoğlu,KKTC - A23

enerji petrol medya -TÜRKİYE - Bursa