Hedefimiz 1 milyar dolar

Hedefimiz 1 milyar dolar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Geçen yıl itibarıyla, 780 milyon dolar olan ticaret hacmimizi, Türkiye ile Sırbistan’ın kapasitesi itibarıyla yeterli görmüyoruz. Bunu en kısa zamanda 1 milyar dolara ve daha ilerisine taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Balkanlarda bütün ikili ilişkiler önemlidir ancak Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinin iyi olması Balkanlar’da istikrar için hayati derecede elzemdir” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Belgrad’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, 2009-2014 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak Belgrad’a 10 kez, Başbakan olarak ise ilk kez ziyarette bulunduğunu söyledi.

Sırbistan Başbakanı Vuçiç’e, gösterdiği misafirperverlikten dolayı Sırpça teşekkür eden Davutoğlu, “Bu resmi ziyaretimi, ilk resmi ziyaretlerimden birini Sırbistan’a yaparken şu gerçekten hareket ediyoruz, Sırbistan ile bizim sınır komşuluğumuz olmasa da biz Sırbistan’ı komşu kabul diyoruz. Çünkü ilişkilerimiz köklü ilişkiler ve bugün hem ikili çerçevede hem de bölgesel alanda çok anlamlı ilişkiler” diye konuştu.

Görüşmelerde önemli kararlar da aldıklarını anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün en önemli aldığımız karar, bir kere çok samimi bir ortamda baş başa görüştük, daha sonra heyetlerimizle, Türkiye-Sırbistan ilişkilerini Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey ilişkilerine çevirmek. Daha önce Yunanistan ile Bulgaristan ile başlayan bu Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasını Sırbistan ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyacağız. Ulaştırmadan enerjiye, ekonomiden sağlığa, çok değişik alanlarda ortak hükümet toplantısı şeklinde, iki başbakan eş başkanlığında toplantılar gerçekleştireceğiz. İnşallah, değerli dostum Vuciç’i Türkiye’de bu anlamda ilk toplantı yapmak için bekleyeceğim. Bunun önemi şurada, hayatın her alanına dönük olarak ikili ilişkilerimizi tanımlayacağız.”

“Ticaret hacmimizi 1 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz”

Sırbistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere değinen Davutoğlu, “Geçen yıl itibarıyla, 780 milyon dolar olan ticaret hacmimizi, Türkiye ile Sırbistan’ın kapasitesi itibarıyla yeterli görmüyoruz. Bunu en kısa zamanda 1 milyar dolara ve daha ilerisine taşımayı hedefliyoruz. Yine Sırbistan’da Türk yatırımları süratle artıyor. Sayın Vuçiç’e ve ekibine teşekkür ediyorum, çok büyük kolaylıklar gösterdi. Bugün de bir kez daha diğer iş adamlarına gösterilen kolaylığın, başka ülkelerin gösterdiği kolaylıkların hepsinden daha iyi kolaylığı göstereceklerini ifade ettiler. Bu çok önemli bir teminattır” diye konuştu.

Davutoğlu, Belgrad’a 100’ü aşkın işadamıyla birlikte geldiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıl sonunda iş adamlarını tatil günlerinde bulmak zor olur ama Sırbistan’a gidiyoruz deyince hiçbirisi tereddüt etmedi, hep beraber Belgrad’a geldik. Akşamleyin de güzel bir iş formunda birlikte olacağız. Biz, Türk işadamlarının Sırbistan’a gelmesinden hem memnuniyet duyuyoruz hem de (bunu) teşvik ediyoruz. Çünkü iki ülke arasındaki dostluğun artması ekonomilerimize büyük katkı yapacak ve bölgeye de özellikle Balkanlara dostluk ve istikrarın yayılmasına da katkı sağlayacak. Ulaştırma, enerji projelerini, birçok projeleri konuştuk. Sırbistan ile bütün bunlarda birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

“Bu ziyaretimizin, önemli bir tarafı da, tabii Balkanlarda bütün ikili ilişkiler önemlidir ancak Türkiye ile Sırbistan ilişkilerin iyi olması Balkanlarda istikrar için hayati derecede elzemdir” ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bu ilişkilerin bugün dostluk düzeyine ulaşmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Nitekim içeride çok güzel ve samimi telefon diplomasisiyle Bosna Hersek Başbakanı’nı buraya, değerli dostum davet etti. Eğer hayat şartları elverirse inşallah sabah birlikte beraber olacağız. Buradan hep beraber Sancak’ı ziyaret edeceğiz ki bu da Balkanların o çok kültürlü atmosferine, çok karşılıklı saygıya dayanan hoşgörü atmosferine büyük katkı yapacağına inanıyorum. Aleksandar’a bu çabası dolayısıyla bir kez daha teşekkürü borç biliyorum.

İnşallah üçlü olarak da en kısa sürede Türkiye’de bir forumda bir araya gelmek ve iş forumu çerçevesinde Sırbistan ve Bosna Hersek’e yapılacak yatırımlar konusunda birlikte çalışmaya da kararlıyız. Buradan bir kez daha ifade ediyorum Türkiye için Sırbistan’ın dostluğu, komşuluğu çok önemlidir. Hem Türkiye için hem Sırbistan için Bosna Hersek’in kendi içinde birlikte ve barış içinde olması en önemli hedefimizdir. Bunların gerçekleştiğine inancımız da bu anlamda sonsuzdur.”

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  -23