Emine Erdoğan: “Gerçek Bir Müslümanın Terör Düşüncesiyle Alakası Olamaz”

Emine Erdoğan: “Gerçek Bir Müslümanın Terör Düşüncesiyle Alakası Olamaz”

Türkiye’de görev yapan yabancı misyon şeflerinin eşlerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir öğle yemeği veren Emine Erdoğan, son günlerde artan İslamofobi tartışmalarına değinerek, “Birkaç şuursuz yüzünden dünyadaki bir buçuk milyar Müslümanı zan altında bırakmanın hiçbir medeniyet anlayışında yeri yoktur. Belki kötülükleri tamamen bitiremeyiz ama iyilikleri çoğaltabiliriz. Bu gönül sofrasının buna vesile olacağına inanıyorum” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’de görev yapan yabancı misyon şeflerinin eşlerine bir yemek verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen öğle yemeğinde, Emine Erdoğan misafirlerine hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, büyükelçilerin ülkelerinin onurunu temsil eden ve değerlerini taşıyan emanetçiler olduğunu, büyükelçi eşlerinin de her zaman dostluk ve barışın halkaları olarak kabul edildiğini belirten Emine Erdoğan, “Köklü tarihî geleneğimiz bize, elçilerin her zaman misafirlerimiz olduğunu söyledi. Uluslararası ilişkiler tarihimiz buna göre şekillenmiştir. Kendinizi evinizde hissetmeniz en büyük mutluluğumuzdur” diye konuştu.

“ANADOLU, BİZE ÇOK KATMANLI BİR MEDENİYET TECRÜBESİ BIRAKMIŞTIR”

Anadolu’nun, çok katmanlı bir medeniyet tecrübesi bıraktığını, kardeşliğin de bu tecrübeden kalan en büyük miras olduğuna değinen Emine Erdoğan, “Arşivlerimiz en az 30 ülkenin tarihini aydınlatacak tarihî belgelerle doludur. Bu belgelerin tozunu silkelediğinizde bir arada yaşamanın şifreleri ortaya dökülür” dedi ve devamında şunları kaydetti: “Böyle bir coğrafyadan ‘medeniyetler çatışması’ fikri değil, diyalog çıkar. Zaten asıl olan medeniyetlerin birbiriyle ilişki kurmasıdır. Her ne kadar savaş çığırtkanları bu doğal dengeyi bozmaya çalışsa da, medeniyetler diyalog kurdukça kendini yeniler. Bize göre medeniyet, insanın yücelmesini merkeze alan bir yolculuk halidir.”

“AYLAN KURDİ BEBEĞİN, KIYILARIMIZA VURAN CESEDİ ULUSLARARASI CAMİA İÇİN BÜYÜK BİR UTANÇTIR”

Bugün medeni bir dünyada yaşandığı iddia edilse de bu iddiayı geçersiz kılan manzaralar görüldüğünü ve 2015 yılının, insanlık olarak medeniyet iddiamızın yerle bir olduğu bir zaman dilimi olarak tarihe geçeceğini vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi medeniyet anlayışı, savaştan kaçan çocukları denizin azgın dalgalarına teslim edebilir? Hangi medeniyet anlayışı, çaresiz insanlara tel duvarlar örebilir? Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Aylan Kurdi bebeğin, kıyılarımıza vuran cesedi eminim hepinizin hafızasındadır. O fotoğraf karesi, uluslararası camia için büyük bir utançtır. Medeniyet iddiasının iflas ettiğinin resmidir. Kendimize şunu sormamız gerekiyor: İnsanlığın bittiği noktada artık neyi arıyoruz? Hangi medeniyetten, hangi ilerlemeden söz ediyoruz?”

“İNSANÎ DİPLOMASİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLERİN ANAHTARI OLMALIDIR”

Mülteci sorununun halen dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi sorun, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanî kriz olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, Türkiye’nin; din, dil, ırk ayrımı yapmadan 2.5 milyon Suriyeli ve Iraklı kardeşine topraklarını açarak üzerine düşeni yaptığını hatırlattı. Temel sorunun, Kürt, Arap ya da mülteci sorunu olmadığını, büyük bir insanlık sorunu ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Emine Erdoğan, “Bu sorunu çözecek tek şey, insanî vasıflarla ziynetlenebilmektir. İnsanî diplomasi, uluslararası ilişkilerin anahtarı olmalıdır. Zira sevgisiz bir diplomasi anlayışı, bizi ikiyüzlü ilişkilerin ortasında bırakır. Her geçen gün gerilimi artan, mekanikleşen dünyada kadınlara önemli vazifeler düştüğü kanaatindeyim. Barışın, adaletin, kardeşlik duygularının küreselleşmesine kadınların çok daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’nin bu yıl dönem başkanlığı ve ev sahipliği yaptığı G-20 Liderler Zirvesi kapsamında ilk kez oluşturulan Kadın-20 girişim grubuna dikkat çekti ve bunun büyük bir kazanım olduğunu ifade ederek, kadınların karar alma mekanizmalarında daha çok yer almasının, siyasetten ekonomiye tüm alanlarda fark yaratacağını kaydetti.

“BİZ, BAŞKA COĞRAFYALARDA ÇIKAR DEĞİL, DOSTLUK ARARIZ”

“İnsanî ve vicdanî diplomasi konusunda ülkemle gurur duyduğumu söylememe lütfen izin verin” diye konuşan Emine Erdoğan, Türkiye’nin; din, dil, ırk ayrımı yapmadan dünyanın her neresinde bir dert varsa oraya el uzattığına işaret etti ve şunları söyledi: “Ülkemiz uluslararası raporlara göre insanî yardım konusunda dünyanın en cömert ülkesidir. Gayri safi millî hasılaya göre Türkiye birinci sıradadır. Biz, başka coğrafyalarda çıkar değil, dostluk ararız. 2015’in ilk aylarında Etiyopya, Cibuti ve Somali’ye yaptığımız ziyaretin ardından çok güzel bir adım attık. Afrikalı kadınların el ürünlerinin Türkiye’de pazarlanabileceği bir Afrika Pazarı girişimi başlattık. İnşallah Mayıs ayında Ankara’da bu pazarı açacak, kadın el emeğinin değerlendirildiği bir gönül köprüsü kurmuş olacağız. Türkiye karşılıksız iyiliği kurumsallaştırmış bir ülkedir. TİKA başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarımız, iyiliği küresel bir harekete dönüştürme çabasındadır.”

“İSLAM’IN, KORKU, ŞİDDET VE TERÖR KELİMELERİYLE ANILMASI, BÜTÜN DİNLERE KARŞI İŞLENEN BİR SUÇTUR”

Küresel barışın ancak eğitim yoluyla inşa edilebileceğini ve bu bağlamda eğitim alanında da karşılıklı köprüler kurulması gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, konuşmasında ‘Müslümanlara ve İslam dinine karşı sürdürülegelen ön yargı ve ayrımcılık’ anlamına gelen ‘İslamofobi’ kavramına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu: “Bir barış dininin korku, şiddet ve terör kelimeleriyle yan yana anılması, bütün dinlere karşı işlenen bir suçtur. Hz. İsa’nın, Hz. Musa’nın mirasına da ihanettir. İslam’ın adının terör ve şiddetle birlikte kullanılması, bir Müslüman olarak beni fazlasıyla yaralıyor. Dinin adını kullanarak kendi dünyevî emellerini gerçekleştirmek isteyenlerin bizim safımızda yeri yoktur. Gerçek bir Müslümanın terör düşüncesiyle alakası olamaz. Elbette burada, Müslümanların kendi aleyhlerindeki bu algıyla mücadele etmesi gerekir. Fakat aynı şekilde Batının da İslamofobiyi bir endüstriye, bir ideolojiye dönüştürme gayretkeşliğinden acilen uzaklaşması icap eder. Birkaç şuursuz yüzünden dünyadaki bir buçuk milyar Müslümanı zan altında bırakmanın hiçbir medeniyet anlayışında yeri yoktur.”

Emine Erdoğan, konuşmasının sonunda, kötülüklerin belki tamamen bitirilemeyeceğini; ancak iyilikleri çoğaltılabileceğinin altını çizdi ve “Bu gönül sofrasının buna vesile olacağına inanıyorum. Birbirinin değerlerine saygı duyan bir medeniyet anlayışının yaygınlaşması için elimizden gelen iş birliğini yapalım, diyalogumuzu artıralım. Mevlana’nın dediği gibi ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir’ şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan, konuşmasını, yabancı misyon şeflerinin eşlerinin yaklaşan yeni yıllarını kutlayarak, tamamladı.

Emine Erdoğan  - A124-2

Emine Erdoğan  - A123Emine Erdoğan  - A124Emine Erdoğan  - A124-1Emine Erdoğan  - A124-3Emine Erdoğan  - A124-5Emine Erdoğan  - A124-7

 

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - AVRUPA BİRLİĞİseers cmp badge