Dünyanın 20’nci mega şehri

Dünyanın 20’nci mega şehri

İstanbul, küresel ticari gayrimenkul araştırmasında dünya şehirleri listesinde 20’nci sırada yer alırken, Avrupa’da ilk 4’e girdi.

Jones Lang LaSalle (JLL) tarafından yapılan küresel ticari gayrimenkul faaliyetlerinin odağında bulunan şehirlerin belirlendiği Global300 araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre; ‘Dünyanın En Büyük İş Merkezleri ve Gayrimenkul Pazarları’ olarak tanımlanan 30 şehir arasında İstanbul, 20’nci sırada bulunuyor. İstanbul ayrıca, Avrupa sıralamasında 4’üncülüğe yerleşti.
Listenin ilk dört sırasında ‘süper şehirler’ olarak nitelendirilen Tokyo, New York, Londra ve Paris bulunurken, İstanbul ise Washington DC, Hong Kong ve San Francisco gibi şehirlerle birlikte ikinci 10’da yer aldı. Boston, Sydney ve Frankfurt gibi şehirler ise sıralamada üçüncü 10’da yer alarak İstanbul’un altında kaldı.

Araştırmada, İstanbul’un hızlı büyüyen ekonomisi ve nüfusundan aldığı güçle, Londra, Paris ve Moskova ile Avrupa’nın dört mega şehrinden biri olma yolunda ilerlediğine işaret edildi.

İstanbul’a hava yoluyla gelen yolcu sayısının, son beş yılda ikiye katlanarak 80 milyonun üzerine çıktığı vurgulanan araştırmada, şehrin bir ulaşım merkezi olarak öneminin günden güne arttığı kaydedildi. Araştırmada, İstanbul’a yapılan yatırımların, yeni metro hatlarının yanı sıra Boğaz’a yapılan 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile sürdüğü aktarılarak, şehirdeki A sınıfı ofis stoğunun gelecek üç yıl içinde yüzde 57 artmasının beklendiği bildirildi.

JLL ve Global300 araştırması

JLL, gayrimenkul üzerine uzmanlaşmış bir finans ve profesyonel hizmetler firması. Firma, bütün dünyada uzman ekipleriyle, gayrimenkul alanında mülkiyetin kullanımı veya yatırımı yoluyla katma değer arayışında olan müşterilere bütünleşik hizmetler sunmakta. Firma, 4,7 milyar dolarlık küresel yıllık geliri ve 5,4 milyar dolar brüt geliriyle Fortune 500 şirketlerinden biri. Ayrıca, 80 ülkede 230’dan fazla kurumsal ofisiyle hizmet veriyor.

Firma Global300 araştırmasıyla bir şehrin ekonomik ve gayrimenkul gücü ile statüsünü ölçen Ticari Cazibe Endeksi’ni baz alıyor.

Endeks, yatırım hacmi ve ticari gayrimenkul stoğu gibi kilit gayrimenkul ölçümlerinin yanı sıra ekonomik çıktı, nüfus, hava yolu bağlantısı ve kurumsal varlık gibi sosyo-ekonomik ve ticari göstergeleri de kapsıyor.

Global300’de yer alan şehirler; dünyanın en güçlü, üretken ve bağlantılı şehirleri olarak tanımlanıyor. Barındırdıkları 1,3 milyar kişiyle küresel ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Dünyanın en büyük 2 bin şirketinin yüzde 88’ine ev sahipliği yapan bu şehirlerin havalimanları, tüm dünyadaki hava yolu yolcularının yüzde 80’ine misafirlik ediyor.

JLL araştırmasında yer alan, dünyanın en büyük iş merkezleri ve gayrimenkul pazarlarına sahip 30 şehir sıralaması şöyle:

1 Tokyo
2 New York
3 Londra
4 Paris
5 Los Angeles
6 Seul
7 Chicago
8 Şangay
9 Pekin
10 Moskova
11 Washington DC
12 Hong Kong
13 Atlanta
14 Dallas
15 San Francisco
16 Singapur
17 Sao Paulo
18 Houston
19 Jakarta
20 İstanbul
21 Boston
22 Mumbai
23 Sydney
24 Delhi
25 Toronto
26 Mexico City
27 Bangkok
28 Frankfurt
29 Guangzhou
30 Manila

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ

Bodrum Gökova Rotası  Mavi Tur  Mavi Yolculuk (6)

Kiralık Tekne Bodrum  (8)seers cmp badge