Biz birbirine saygı duyan iki halkız

Biz birbirine saygı duyan iki halkız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz aynı bölgede yaşayan, birbirine saygı duyan iki halkız. Balkanlar çok değişik milletlerden ve dinlerden oluşan, çok güzel, lezzetli bir çorba gibidir. Biz bu çorbaya Sırbistan ile güzel bir tat katmaya çalışıyoruz.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şu anda Halep’in kuzeyinde, Teşrin’den de Cerablus’a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcut. Bütün bunları yakinen takip ediyoruz. Şu ana kadar bize intikal eden bilgi, geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Türkiye için Sırbistan’ın dostluk ve komşuluğunun çok önemli olduğunu belirterek, hem Türkiye hem de Sırbistan için Bosna-Hersek’in kendi içinde, birlikte barış içinde olmasının en önemli hedefleri olduğunu söyledi.

Sırbistan’ın çok başarılı bir AGİT Dönem Başkanlığı yaptığını ifade eden Davutoğlu, dışişleri bakanı olduğu dönemde Sırbistan’a bu görevin verilmesini desteklediklerini anımsattı.

Davutoğlu, Sırbistan’ı Avrupa Birliği (AB) ile olan müzakereleri ve fasılların açılması dolayısıyla tebrik ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sırbistan ile Türkiye’nin birlikte AB’deki tam üyelik süreçlerini tamamlamaları da Avrupa’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması bakımından önemlidir. AB’de bizim yolumuz biraz daha uzun ve çetrefilli zorluklarla karşılaşılan bir yol oldu. Ümit ederiz Sırbistan benzer zorluklarla karşılaşmaz ve yine son dönemde Türkiye ile AB arasında gerçekleştirilen zirvelerden sonra olumlu seyreden atmosferle Avrupa kıtasını hep beraber Müslüman, Hristiyan, Yahudi bütün ırkların barış içinde yaşadığı bir barış kıtası haline hep beraber dönüştürürüz. Bütün bu risklere karşı Türkiye ile Sırbistan birlikte gayret göstermeye devam edecek.”

Davutoğlu, Sırbistan’ın EXPO 2016 Antalya Botanik Fuarı’na katılması nedeniyle Başbakan Vuçiç’e teşekkür etti ve Türkiye’de yapılan her faaliyette onları görmekten mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

Ziyaretin Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması ve bölgesel barış açısından önem taşıdığını aktaran Davutoğlu, “Başbakan olduktan sonra 2 gün üst üste bir ülkede kaldığım ilk ziyaretim. Yakından takip edenler bilirler. Belgrad’ı hayranlıkla seven biriyim. Sadece bir devlet adamı olarak değil akademisyen olarak da Belgrad’ı hep özel bir muhabbetle sevmişimdir. Değerli dostumla Kalemeydanı’nda bugün birlikte olmaktan mutlu olacağım. Sancak Bölgesi’ne yarın yapacağımız ziyarette, Sırbistan vatandaşları ve Boşnakların yaşadığı oradaki gönül coğrafyamız iki ülke arasında nasıl bir köprü oluşturduğunu göstermesi bakımından güzel bir işaret olacak” diye konuştu.

“Aynı bölgede yaşayan birbirine saygı duyan iki halkız”

Vuçiç’in Sırbistan’ın küçük bir ülke olduğu sözlerine katılmadığını belirten Davutoğlu, Sırbistan’ın bölge dengeleri itibariyle çok önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilim konusunda tutumlarının gayet açık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye’nin angajman kurallarını Rusya dahil bütün taraflara bildirdiğini vurguladı.

Türk hava sahasının daha önce de üç kez ihlal edildiğini, Rus savaş uçağının düşürüldüğü gün yapılan ihlal sırasında da 10 kez ikaz yapıldığını bildirenDavutoğlu, milliyeti de bilinmediği için Rus uçağına müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Davutoğlu, söz konusu eylemin saldırgan bir tutum olmadığını, aksine Türkiye’nin kendi hava sahasını savunması olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Sırbistan, hem Türkiye’nin hem Rusya’nın yakın dostudur. Biz de Rusya ile bu olay olana kadar iyi ilişkiler yaşadık. Bizim dönemimizde ilişkilerimizde büyük bir ivme ve pozitif yönde paradigmatik bir değişim yaşandı. Ümit ederiz yine iyi ilişkiler dönemi kurulur. Türkiye ile Sırbistan ilişkileri hiç bir şekilde üçüncü bir tarafın denklemde olduğu ilişkiler değildir. Biz aynı bölgede yaşayan, birbirine saygı duyan iki halkız. Balkanlar çok değişik milletlerden ve dinlerden oluşan, çok güzel, lezzetli bir çorba gibidir. Biz bu çorbaya Sırbistan ile güzel bir tat katmaya çalışıyoruz. Bizim ilişkimiz kendi ekseninde yürüyen ilişkilerdir.”

“PYD iltisaklı olduğu PKK ile terör faaliyeti yürüten kompozisyonun parçası”

Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik pozisyonunun gayet açık olduğunu belirterek, Teşrin civarındaki gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.

Türkiye’ye yönelik hasmane tutumu olan herhangi bir unsurun Fırat Nehri’nin batısına geçmesine olumlu bakılmayacağını vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Şu anda Halep’in kuzeyinde, Teşrin’den de Cerablus’a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcut. Bütün bunları yakinen takip ediyoruz. Şu ana kadar bize intikal eden bilgi, geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bu konudaki kararlılığımız da bütün taraflara açık bir şekilde dile getirilmiştir. Suriye’de gerek terör gruplarının, gerek Suriye rejiminin, gerekse de rejimle işbirliği yaparak sivil halka büyük zarar veren PYD gibi kesimlerin etkin olmasını doğru görmedik, görmeyiz. Bütün koalisyon unsurlarına da söylüyoruz. Şu anda PYD iltisaklı olduğu PKK ile birlikte Türkiye’ye karşı terör faaliyeti yürüten bir kompozisyonun parçasıdır. Suriye rejiminin bütün suçlarına da ortak olan bir gruptur. Buna karşı, kararlı tutumumuzda hiç bir değişiklik olmayacaktır.”

Balkanlar’da etnik, mezhebi ya da dini çatışma çıkartmak isteyenler ile bölgeyi çatışma alanına sürüklemek isteyenlerin olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, bu çabalara karşı Balkan ülkelerinin devlet başkanlarından, bölgeyi her din, mezhep ve ırktan insanın barış içerisinde yaşadığı bir ortama dönüştürmesini istedi.

Davutoğlu, Balkan ülkelerinin ekonomik ve kültürel alanda entegrasyonu sağlaması ve birbirinin sınırına saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Belgrad’ı adeta İstanbul gibi gördüğünü ifade eden Davutoğlu, Sırpların da İstanbul’u ve Antalya’yı kendi şehirleri gibi görebileceğini söyledi.

enerji-petrol-medya-TÜRKİYE-HABER-GAZETESİ-  Haberleri

ÇEŞME,ALAÇATI.İZMİR - TEKNE,YAT,YELKENLİ,KİRALIK -TEL ,TELEFON (20)