“Özür Dilemesi Gerekenler Bizim Hava Sahamızı İhlal Edenlerdir”

“Özür Dilemesi Gerekenler Bizim Hava Sahamızı İhlal Edenlerdir”

CNN International televizyon kanalına bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi konusuna değinerek, “Burada özür dilemesi gereken biz değiliz. Hava sahamız ihlal edilmiştir ve silahlı kuvvetlerimizdeki pilotlarımız kendi görevlerini ifa etmişlerdir. Angajman kurallarının ihlalinin gereğini yerine getirmişlerdir, olayın aslı budur” dedi.

Ağırlıklı olarak Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi olayının konuşulduğu mülakatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazeteci Becky Anderson’ın sorularını cevaplayarak söz konusu olay ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mülakatta, sağ kalan Rus pilotun herhangi bir uyarı almadıkları ve Türk hava sahasına girmedikleri yönündeki ifadeleri hatırlatılarak, olayın nasıl olup bittiğinin açıklanması talebi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili, bu konuşmalarla ilgili zaten ses kayıtları var. Bu ses kayıtlarını biz iki gündür televizyonlardan da tüm dünyaya veriyoruz. 5 dakika içinde 10 kez bu uyarının yapıldığı ses kayıtlarında da tespit ediliyor. Buna rağmen hiçbir cevap verilmiyor. Cevap verilmediği halde tekrar bu uyarılara rağmen, Türk hava sahasından içeri giriyor. Bunlar da radar tespitlerinde hepsi mevcut, haritalarda aynı şekilde dünyaya gösterildi, Türk silahlı kuvvetlerimizin sitesinde yayınlandı. Buradaki süreç 17 saniye. 17 saniyelik süreç içinde 2 uçak art arda geliyorlar. Aralarında 1,7 mil gibi bir fark var. Milliyeti belli değil. Bu uçaklar girdikten sonra öndeki tekrar uyarıyı alarak, çünkü 2 tane bizim F-16’larımız da bu arada kalkmış oluyor, o tekrar Suriye’ye dönüyor ve diğeri dönmemişken, uçaklarımız tarafından vurulmuş oluyor.”

“RUS SAVAŞ UÇAKLARI SURİYE’DE TÜRK HAVA SAHASINI DAHA ÖNCE DE İHLAL ETTİ”

Rus savaş uçaklarının Suriye’de Türk hava sahasını daha önce de ihlal ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus uçaklarının 30 Eylül’de Suriye’de hava saldırılarına başladıklarından bu yana 2 defa daha ihlal yaptığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde kendisine, “Bunlar bizi ciddi manada rahatsız ediyor. Bir gün bu ihlaller olur ve buradaki pilotlar işin siyasi boyutunu da hissedemez ki 3-4 Ekim tarihlerinde iki ihlal yapıldı. Ondan sonra onlar da angajman kurallarını uygulamakla mükellef oldukları için gereğini yapmak zorunda kalırlar. Daha önce de benzer şeyi Karadeniz’de yaşadık. Karadeniz’dekinde ise maalesef hava sahamız içinde kalma süreci daha fazlaydı” sözleriyle uyarıda bulunduğunu belirtti.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin stratejik olması nedeniyle olayın kendisini üzdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz herkesin yaptırım uyguladığı dönemde gıda noktasında, biz her türlü gıda ihtiyacını karşılayan bir ülkeyiz. Ama Suriye sürecinde maalesef farklı yaklaşımlarımız olmasına rağmen, bunun olmasını arzu etmezdik” ifadelerini kullandı.

“RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ KASITLI OLARAK DURMA NOKTASINA GETİRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Gazeteci Anderson’ın “Rusya’dan özür dileyecek misiniz?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada özür dilemesi gereken biz değiliz. Özür dilemesi gerekenler bizim hava sahamızı ihlal edenlerdir. Silahlı kuvvetlerimizdeki pilotlarımız kendi görevlerini ifa etmişlerdir. Angajman kurallarının ihlalinin gereğini yerine getirmişlerdir, olayın aslı budur” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, uçağın düşürülmesinin “kasıtlı ve planlı bir provokasyon” olduğu yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim Rusya ile ilişkilerimizi kasıtlı olarak durma noktasına getirmemiz mümkün değildir. Bu tür yaklaşımları duygusal buluyorum. Ve doğru bulmuyorum. Asla bizim Rusya’ya karşı kasıtlı bir yaklaşımımız olamaz. Bu yaklaşımda ve yapılan açıklamalarda ben o duygusallığı görüyorum” sözlerine yer verdi.

“PUTİN, BİZİM DAİŞ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUMUZU SÖYLÜYORSA ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞ YAPIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’nin ‘terörün iş birlikçisi’ olduğuna ilişkin suçlamalarını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya karşı ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Sayın Putin’in ‘terörün iş birlikçisi’ ifadesini kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Eğer Putin, bizim DAİŞ ile iş birliği içinde olduğumuzu söylüyorsa, çok büyük bir yanlış yapıyor. Biz şu anda tam tersini söyleriz. O da nedir? Rusya, Suriye’de DAİŞ ile mücadele içinde değildir. Tam aksine, ılımlı muhalifleri vurmaktadır. 1-1,5 ay içinde muhaliflerden vurulanların sayısı 300’ü bulmuştur.”

Rus Devleti yetkililerinin ‘DAİŞ’in petrolünü Türkiye’nin sattığı’ yönündeki suçlamalarını için de ‘Çok çirkin bir açıklama’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Rusya’daki yetkili ağızların bunu söylemesi çok çok çirkin. Bakın açık ve net söylüyorum: Bu bize karşı çok büyük saygısızlıktır. Zira bunu söyleyenler bunu ispat etmekle mükelleftir. Biz petrolü ve doğalgazı birinci derecede Rusya’dan alıyoruz. İkinci derecede İran’dan, üçüncü derecede Azerbaycan’dan alıyoruz. Dördüncü derecede Kuzey Irak’tan alıyoruz. Bunun yanında doğalgaz, LNG olarak da Cezayir ve Katar’dan alıyoruz. Kimse bizi ‘DAİŞ’ten petrol alıyor’ diye itham edemez. Bunlar kaçakçılardır, bunları biz yakalarız ve el koyarız. Olayın aslı budur.”

“TÜRKİYE’YE KARŞI YAPILACAK HERHANGİ BİR EYLEM VE SALDIRI, NATO’YA YAPILMIŞ SALDIRI SAYILIR”

“Suriye konusunda Rusya ile birbirine zıt politikalarınız var. Acaba askeri müttefiklerinizin sizin konumunuzu destekleyeceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna karşılık, Türkiye’ye karşı yapılacak herhangi bir eylem ve saldırının NATO’ya yapılmış saldırı sayılacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla burada NATO ile iş birliğimiz tartışılmaz. Dolayısıyla NATO da tabii ki burada gereğini yapacaktır” cevabını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Paris’te yapılacak BM İklim Değişikliği Zirvesi’nde görüşüp görüşmeyeceklerinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın olduğu gün Rusya tarafından görüşme talebinde bulunduklarını ve henüz geri dönüş yapılmadığını açıkladı. Olayın ardından, iki ülke dışişleri bakanlarının görüştüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın kendisine Moskova ziyareti sırasında konuyu gündeme getireceğini ve toplantının ardından konuyla ilgili bilgi vereceğini söylediğini aktardı.

Rus savaş uçağının düşürüldüğü gün, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi ve askeri ataşesinin çağrılarak bilgilendirildiğini de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paris’te de ikili görüşme yapma talebimizi onlara iletiriz. Böyle bir kopukluğun olmasını düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, olay günü Putin’le görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine de görüşmediklerini belirterek, “Onların bize daha sonra bir dönüşleri oldu. ‘NATO, BM, onlardan önce biz görüşmek isterdik’ dediler” açıklamasını yaptı.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYAseers cmp badge