Bakan Alaboyun,”Ruslar, Türk Akımı için yeni hükümetimizi bekliyor”

Bakan Alaboyun,”Ruslar, Türk Akımı için yeni hükümetimizi bekliyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde sürecin hızla işletilmesi gerektiğini belirterek, “Rusya’nın Akkuyu için getirdiği 3 milyar doların yatırıma dönüşebilmesi için gerekli 3 düzenleme bir an önce Meclisten geçmeli. Bu yüzden Ruslar, Akkuyu’da ilerleyebilmek ve Türk Akımı için yeni hükümetimizi bekliyor” dedi.

.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 dolayısıyla Antalya’daki ikili görüşmesinde enerji işbirliğinin de ele alındığını söyledi.

Görüşmede, ayrıca tahkimle ilgili bir gündemin oluşmadığını ifade eden Bakan Alaboyun, Rusya’nın Türkiye ile projeleri devam ettirmek konusunda istekli olduğunu dile getirdi.

Rusya’nın Akkuyu Nükleer Güç Santral Projesi’nde ilerleme kaydetmek istediğini aktaran Alaboyun, şöyle konuştu:

“Rusya’nın Akkuyu için getirdiği 3 milyar doların yatırıma dönüşebilmesi için 3 düzenlemenin acilen Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçmesi gerekiyor. Bunlar arasında, Zeytinlik ile Kıyı Kanunu düzenlemesinin yapılması, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan alım garantisinin verilebilmesi ve enerji satış anlaşmasının yapılabilmesi için lisanslamanın gerçekleştirilmesi bulunuyor. Bu konulara ilişkin yasal mevzuat, şu anda Maliye Bakanlığı ile EPDK arasında çözüm bekliyor.”

“Rusya, Yunanistan gibi üçüncü ülkelerle de anlaşmalı”

Alaboyun, “Türk Akımı’ndaki diğer boru hatları için Rusya’nın sadece Türkiye ile değil Yunanistan gibi diğer ülkelerle de anlaşması gerektiğini” vurgulayarak, “Trans Anadolu Boruhattı Projesi (TANAP) bu şekilde oldu. Projeyi ilgilendiren tüm ülkelerle gerekli anlaşmalar yapıldı ve proje ondan sonra başladı. Türk Akımı’nda da aynı sürecin tamamlanması gerekiyor. O yüzden Rusya (hükümet kurulsun öyle görüşelim) düşüncesinde” diye konuştu.

enerji petrol medya -TÜRKİYE - DÜNYA

ANTALYA,KEMER - KİRALIK TEKNE,YAT - MAVİ YOLCULUK -A1 (3)seers cmp badge