Türk endüstriyel tasarımları Alman Tasarım Yarışması’nda 3 ödül kazandı.

Türk endüstriyel tasarımları Alman Tasarım Yarışması’nda 3 ödül kazandı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu başkanlığındaki ‘Designnobis’ tasarım ekibi, geliştirdikleri su ambalajı, ölçüm sistemi ve hastane yatağı projeleriyle Almanya’da düzenlenen tasarım yarışmasında 3 ödüle layık görüldü. Alman Tasarım Yarışması, 1969’dan beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devletinin desteği ile düzenleniyor.
Ödül kazanan tasarımlar

Polyester sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlardan SASA ile işbirliği içinde geliştirilen ‘su ambalajı tasarımı’ yarışmada özel mansiyon ödülü aldı.
Ödül kazanan ‘SASA Su Ambalajı’ isimli tasarımda yenilikçi ve Bisphenol A (BPA) içermeyen malzeme kullanıldı. Söz konusu su ambalajı, depozitolu kullanımı ile mevcut PET ambalajlara göre daha çevreci alternatif sunuyor.

Ambalajlı su pazarı için geliştirilen ürün grubu, daire ve kare kesitin bileşimiyle oluşturulan formuyla görsellik sunarken hacim kazanımı da sağlıyor. Tasarımla suyun tüketiciye hijyenik şartlarda ulaştırılması hedefleniyor.

Ödül alan bir başka tasarım ‘Jeodezik Ölçüm Araçları’ ise ‘Sistem’ markası için tasarlandı. Haritalama, ölçüm ve tünel yapımında kullanılan ‘Jeodezik Ölçüm Sistemleri’nin ilk kez yerli üretimi yapıldı.
Reflektör ve GPS uyumlu alüminyum ve karbon fiber jalon, jalon sehpası ve mira ürünlerine sahip tasarım, pazardaki rakiplerine kıyasla daha ekonomik bir üretime sahip oldu.

Eryiğit Hastane Ekipmanları için geliştirilen hasta yatağı da ödüle layık görülen tasarımlar arasında yer aldı.
Uluslararası standartlara uygun ihraç ürünü olarak geliştirilen yatak, uzun süreli kullanımlarda hastanın konforunu ve kolay kullanımı hedefliyor. Farklı 9 pozisyonu kolayca alabilen ve tekerlek yüksekliğine kadar alçalabilen yatak tasarımı, şeffaf malzeme kullanımı ile ferah ve hijyenik bir ortam sunuyor.

enerji petrol medya -TÜRKİYE

KİRALIK TEKNE - ÇEŞME -İZMİR (15)seers cmp badge