Sorumluluk almak yiğit işidir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Millet, ‘hükümete girin’ diyor, hepsi ayrı bir tarafa kaçıyor. Sorumluluk almak yiğit işidir. Sorumluluk almak için Toroslar’da, o yalçın dağarda büyümek, korkmamak lazım.” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bizim hesap vereceğimiz iki makam var: Allah ve millet. Başka kimseye hesap vermez, başka kimseden korkmaz, başka kimsenin önünde eğilmez ve onlardan yardım istemeyiz” dedi.

Davutoğlu, mitinginde, memlekete hizmette diğer partilerin AK Parti’nin eline su dökemeyeceğini belirtti.

AK Parti’nin 13 yıl içinde yazdığı başarı hikayelerine dağların, ovaların, nehirlerin, denizlerin şahit olduğunu bildiren Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 10 gün önce dünyada ilk defa gerçekleştirilen bir projeyle ana vatanın suyunu KKTC’ye, yavru vatana gönderdiklerini hatırlattı.

“Bunu Bahçeli yapabilir mi?” diye soran Davutoğlu, “Hayır” karşılığını alması üzerine, “Yapabilse 13 yıl önce başbakan yardımcısıydı, yapsaydı değil mi? O Kıbrıs davasının sadece lafını yapar, milliyetçiliğin ekmeğini yer de milliyetçilik için ter dökemez, oturduğu odadan çıkamaz. Biz ise vatan topraklarını, soydaş topraklarını gezerken yatak, yer, döşek, oda görmeyiz, aşkla dolaşırız aşkla” ifadesini kullandı.

“Bunu CHP yapabilir mi?” diye sorduğu alandakilerden yine “Hayır” yanıtını alan Davutoğlu, “Yanlışlıkla bir boru çekmeye çalışsalar yolu şaşırırlar, Kıbrıs yerine başka bir yere, Lübnan’a falan götürürler” dedi.

“Sorumluluk almak yiğit işidir”

Başbakan Davutoğlu, milletin geçmişte iyi niyetle bazı belediyeleri muhalefet partilerine teslim ettiğini belirterek, “Hiç o belediyelerden bir hayırlı hizmet gördünüz mü? Çünkü yönetmeyi bilmezler bunlar sadece kendi menfaatlerini bilir. 7 Haziran’dan bu yana bu ülkeyi düşünseler, milletimiz onları göreve çağırdığında onlar ne yaptılar? Kaçtılar. Millet ‘uzlaşın’ dedi 7 Haziran’da. Bunlar kendi siyasi menfaatlerinin peşine düştüler. Millet, ‘hükümete girin’ diyor, hepsi ayrı bir tarafa kaçıyor. Sorumluluk almak yiğit işidir. Sorumluluk almak için Toroslar’da, o yalçın dağarda büyümek, korkmamak lazım. Bildikleri tek şey var, yalanlarla, iftiralarla, akıl almaz suçlamalarla AK Parti’ye saldırmak. Terör gibi çok hayati bir meselede bile öncelikleri Türkiye değil” ifadelerini kullandı.

“Bir eş başkan var ya…”

Muhalefet partilerinin bu ülkenin seçilmiş hükümetini ellerinde hiçbir dayanak olmadan terörün sorumlusu olarak göstermeye çalıştığını dile getiren BaşbakanDavutoğlu, “Ankara’da saldırı olunca biz yaralı vatandaşlarımızın hastaneye yetişmesi için çaba sarf ederken, kaybettiğimiz vatandaşlarımızın cenazeleriyle uğraşırken bunlardan birisi, bir eş başkan var ya, adını zikretmeyeyim, ‘katil devlettir’ diye seslendi. Be hey gafil, bu millet, 78 milyon son 13 yıl içinde devletin müşfik yüzünü gördü, devletin anne gibi kucağını, özgürlüklerini, sağlık hizmetlerini, eğitimini gördü. Bizim dönemimizde devlet ile millet birleşti, aşkla 78 milyon kenetlendi” diye konuştu.

Davutoğlu, milletin oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı’na, AK Parti’ye, kendilerine en ağır hakaretlerin yapıldığını belirterek, “Fakat bilmiyorlar ki sevdası millet olanın, yüreği millet aşkıyla dolu olanın bu hakaretlere de ithamlara da karnı toktur. Bizim hesap vereceğimiz iki makam var: Allah ve millet. Başka kimseye hesap vermez, başka kimseden korkmaz, başka kimsenin önünde eğilmez ve onlardan yardım istemeyiz” dedi.

“Bunlar birbirlerinin düşman kardeşleri”

Ülke için sorumluluk almaya gelince anlaşamayanların AK Parti’ye karşı olma konusunda kol kola girebildiğine dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Mesele AK Parti düşmanlığı olunca görüyorsunuz MHP ile HDP aynı safta birleşiyor. ‘HDP ile koalisyon kurmayız’ dedi Bahçeli, İç Güvenlik Yasası’nda birlikte AK Parti’ye karşı çıktılar. 7 Haziran’dan sonra Meclis oturumlarında aynı yönde oy kullandılar. Bunlar birbirlerinin düşman kardeşleri, bunlar AK Parti düşmanlığında birleşirler. Başta PKK, DEAŞ, DHKP-C ve ne kadar insanlık dışı terör odağı varsa hepsinin hedefi hükümetimiz, Türkiye.

İşte ‘Türkiye için siyaset yaptığını’ söyleyen bu partiler bugün bu hain örgütlerle aynı dili kullanıyor. Hedef görünüşte AK Parti hükümeti ama gerçekte hedef Türkiye, Türkiye’yi zayıflatmak. Siyasetçi sözünün eri, dürüst olacak siyasi ahlaka uygun davranacak ve topluma örnek olacak. Elinde bir delil, dayanağı olmadan hiç kimseye iftira atmayacak, asla yalan söylemeyecek, asla seviyesini kaybetmeyecek. Hem 7 Haziran öncesinde hem bu seçim sürecinde muhalefet liderlerinin, partilerinin hallerini görüyorsunuz. Mesela Sayın Bahçeli son aylarda öyle bir dil kullanıyor ki yadırgamamak mümkün değil. Bu ülkenin 2002 öncesi, kriz döneminin en önemli aktörlerinden biri kendisi değilmiş gibi ahkam kesiyor.

Esnafın kepenk kapattığı, yazar kasaların fırlatıldığı dönemde hükümette değilmiş gibi davranıyor. 2015 Türkiyesi için akla ziyan senaryolar yazıyor. Sanki daha dün millet bütün partilere ‘Gelin uzlaşın, ortak bir zeminde buluşun’ dememiş gibi görevden kaçan kendisi. Hem bu ülke için sorumluluk alacak yüreği yok hem de bulunduğu yerden sadece hakaret ediyor.”

Bahçeli’nin partisinin Ankara’daki mitinginde kendilerine yönelik ağır ithamlarda bulunduğunu anlatanDavutoğlu, alandakilere, “Biz kendisine gidip ‘Gelin koalisyon hükümeti kuralım’ dediğimizde bize ne dedi? ‘Gel beraber seçim hükümeti kuralım’ dediğimizde bize ne dedi? Bunu da kabul etmiyorsan, ‘Biz hükümet kuralım, azınlık hükümeti, bize destek ver’ dediğimizde ne dedi? ‘Gel, beraber erken seçime gidelim’ dediğimizde ne dedi? ‘Gel, anayasal zorunluluk hükümeti kuralım dediğimizde bize ne dedi” diye sordu.

Alandakilerin ‘Hayır’ yanıtı üzerine Davutoğlu, “Böyle her şeye ‘Hayır’ diyen Bahçeli’ye siz de ‘Hayır’ diyecek misiniz? Peki millet için elini taşın altına koyan AK Parti’ye ne diyeceksiniz” diye sordu. Alanı dolduranlar bir ağızdan “Evet” yanıtını verdi.

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A48

 

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYE