Son kaleyi sonuna kadar savunacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,Kocatepe Kültür Merkezi’nde gençlere hitap etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, gençlere, “Biz konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir ulus devlet değiliz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok köklü kadim bir gelenekten, bir cihan devletinden bugüne gelen son miras, son kaledir ve son kaleyi sonuna kadar savunacak ve bu kaleden bir adalet meşalesi yükselteceğiz” diyerek seslendi.

Davutoğlu, Kocatepe Kültür Merkezinde, “Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor” etkinliğinde yaptığı konuşmada, geçmişte yaşanan başörtüsü sorununa değindi.

Herkesin düşünceleriyle yaşayabilmesinin ve istediği tercihleri yapabilmesinin “özgürlük” demek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Tercih hakkını yok ettiniz mi, özgürlük kalmaz. Genç kardeşim, Türkiye’nin bir daha o karanlık günlere dönmemesi, bütün kazanımlarını koruması için senin siyasetimizde yeni bir güç, yeni bir enerji vermene ihtiyacımız var. Size bizim ihtiyacımız var, sizin bize değil. Sizin bize duyduğunuz ihtiyaçtan daha fazlasını, biz size duyuyoruz” dedi.

“Belirli bir müddet sonra stratejikleşirse hayat gençlik aşısı lazım” diyen Başbakan Davutoğlu, gençlere, ülkeye ve insanlığa gençlik aşısı vermeye hazır olup olmadıkları sorusunu yöneltti. Gençlerin, kendilerine, ülkeye ve demokrasiye desteğini hiç bir zaman esirgemeyeceğinden emin olduğunu dile getiren Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemize kurulan tuzakların, terör şebekelerinin ardındaki karanlık odakların tek hedefi, ülkemizin güçsüz olması dolayısıyla senin güçsüz, geleceğinin karanlık olmasıdır. Senin ve kuşağının geleceğini ipotek altına almak istiyorlar. Senden, özellikle hocan olarak şunu istiyorum; Türkiye’nin gücüne güç, itibarına itibar katan AK Parti’ye oy vererek, bu tuzağı boz ve ülkemizin geleceğiyle kendi geleceğini kendin aydınlat. Zira sen ülkemizin yarınısın, geleceğin umudusun ve dinamizmimizin kaynağısın. Senden mutlaka sandık başına gitmeni, temel vatandaşlık hakkın olan oy verme hakkını kullanmanı rica ediyorum. Kararın hayırlı olsun. Bil ki tek bir oy ile geleceğini ve ülkenin geleceğini değiştirebilirsin. AK Parti’ye omuz vererek, Türkiye’nin gücüne güç katacağın için seni şimdiden tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”

Ülke gençlerine çağrıda bulunan Davutoğlu, “Hangi düşünceye sahip olursa olsun, bütün gençlerimizin inşallah bu pazar, birbirleriyle dostça, selamlaşarak, hiçbir çatışmaya, gerilime düşmeksizin sandık başlarına gitmelerini bekliyorum. Bu aynı zamanda, bugünkü terör ortamı oluşturmak isteyenlere verilecek en iyi cevap olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Eski Türkiye’ye korkular vardı”

Şimdiki neslin eski Türkiye’yi görmediği için şanslı olduğunu söyleyen Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Eski Türkiye’de zihinlerde bariyerler vardı, hayatta bariyerler vardı, Türkiye’yi yönetenler hayal kuramıyor, Türkiye’yi yönetme iradesi taşıyamıyorlardı. Eski Türkiye’ye korkular vardı. Millet devletten korkardı, devlet milletin kendi inancından korkardı. İstiklal Marşımız, ‘korkma’ diye başlamasına rağmen, eski Türkiye’de sürekli korkulacak bir şey bulunurdu. İç tehdit, sürekli bir tanımlamayla bazı kesimlerin dışlanması… Güven ve istikrar yoktu. Gençlik, istikbalini göremiyordu. Her genç, kapağı yurt dışına atmaya çalışıyordu. Eğitimde fırsat eşitliği yoktu. Gençlerimizin sadece yüzde 20’si üniversiteye gidebiliyordu. Her şehirde üniversite yoktu, her şehirde organize sanayi bölgesi yoktu. Büyük imkan ve fırsat eşitsizlikleri vardı.”

İdeolojik ezberlerle oluşturulan bariyerlerin düşünceyi, kişiyi, toplumu engellediğini anlatan Davutoğlu, eski Türkiye’de üniversitede, bürokraside, sanayide, ticarette hep bir ayrımcılık olduğunu kaydetti.

“Hiç birinizin ayrımcılığa tabi tutulmasına izin vermeyiz”

Şimdi gençlerin, imkan, fırsat ve kaynakların eşitçe dağıtıldığı yeni Türkiye’de olduklarını belirten Davutoğlu, “Hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun, herhangi bir gencimize biri ayrımcılık yaparsa, biri herhangi bir gencimizi dışlarsa onun karşısında duracak olan önce bu ülkenin Başbakanı olarak benim. Bütün gençlere de bunu taahhüt olarak söylüyorum. Hiç birinizin ayrımcılığa tabi tutulmasına izin vermeyiz. AK Parti zihniyetinin 13 yıldır yönettiği, imkan ve fırsat eşitliğinin oluştuğu bir ülkedesiniz” şeklinde konuştu.

AK Parti hükümetlerinin 13 yıldır gençler için yaptıkları çalışmaları anlatan Başbakan Davutoğlu, seçilme yaşını 25’e indirdiklerini, başörtü yasağını kaldırdıklarını, yükseköğretim harçlarına son verdiklerini, katsayı farkını sonlandırdıklarını hatırlattı.

Davutoğlu, bütçeden eğitime ayrılan payı 8 kat artırdıklarını vurgulayarak, “Bu sene eğitim bütçemiz 106 milyar Türk Lirası. 2002’de toplam devletin bütün bütçesi 119 milyardı. Yani 2002’deki devletin bütün bütçesi kadar, bütçeyi bu sene sadece eğitime ayırıyoruz. İşte güçlü Türkiye” dedi.

Yükseköğretim bütçesinin 13 yıl önce 2,5 milyar lirayken, bugün 18.5 milyar lira olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, burs ve kredi miktarını artırdıklarını, 74 adet olan gençlik merkezi sayısını bu sene 205’e çıkardıklarını, bu merkezlerden 1 milyon 224 bin 861 kişinin faydalandığını bildirdi.

“Bu kaleden bir adalet meşalesi yükselteceğiz”

Başbakan Davutoğlu, 13 yıl önce 190 olan yurt sayısını bu sene 520’ye çıkardıklarını, Türkiye’ye 120 yeni üniversite kazandırdıklarını, bin 658 spor tesisi açtıklarını ifade ederek, genç istihdamı için teşvik sağladıklarını anlattı. Bu kapsamda 18-29 yaş aralığındaki gençlerin istihdamını teşvik amacıyla SGK primlerini 5 yıl boyunca karşıladıklarını, genç girişimcilerin sermaye şirketlerine ilk defa vergi muafiyeti getirdiklerini belirtti.

Türk Hava Yolları biletlerinde gençlere yurt içinde yüzde 20, yurt dışında yüzde 25 indirim yaptıklarını, gençlik kamplarını aktif hale getirdiklerini aktaran Davutoğlu, “Hem genel istihdam hem de gençlerimizin istihdamı konusunda istikrarlı bir iyileşme sağladık. Ekonomik krize rağmen 2009’dan bu yana 7 milyon yeni istihdam alanı oluşturduk. 6,5 milyon ilave istihdam rakamıyla kriz sonrasında en yüksek istihdam artışı sağlayan OECD ülkesi olduk. Sizlerin daha kolay ve daha çok istihdam edilebilmesi için iş başı eğitim programlarını uygulamaya koyduk. Bunları ve çok daha fazlasını AK Parti hükümetleri yaptı ve yapmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya’nın ilk 10 ekonomisi arasına mutlaka gireceklerini vurgulayan Davutoğlu, “Biz konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir ulus devlet değiliz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok köklü kadim bir gelenekten, bir cihan devletinden bugüne gelen son miras, son kaledir ve son kaleyi sonuna kadar savunacak ve bu kaleden bir adalet meşalesi yükselteceğiz” diye konuştu.

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A48

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYE