Siyasete ‘gençlik aşısı’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kocatepe Kültür Merkezinde gençlere hitap etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Umutların azaldığı, ülkenin çok zayıfladığı bir noktada AK Parti, milletimizin gücü olarak siyaset sahnesine çıktı ve siyasi tarihte az görülen bir örnekle, girdiği ilk seçimde birinci parti oldu. Kurucu Genel Başkanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız, siyasete o anlamda gençliğin aşısını vurdu. Siyaset gençleşti, güç ve enerji kazandı. Türkiye, AK Parti ile şaha kalktı” dedi.

Davutoğlu, Kocatepe Kültür Merkezinde, “Başbakanımız Gençlerle Buluşuyor” etkinliğinde yaptığı konuşmada, 28 Şubat şartlarının ifade edildiği bir makaleye değinerek, o günlerde kesintisiz eğitim adı altında imam hatiplerin orta kısımlarının kapatılmasının söz konusu olduğunu anımsattı.

O tarihte, imam hatipleri savunan, kendi gibi düşünenlere yönelik, bir devlet yetkilisinin “Onlar mağaralardan beslenen yarasalardır” ifadesini kullandığını dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Biz Müslümanlar, mağaraları, karanlıkları ve yarasaları çok severiz çünkü yarasalar da iğrenecek bir şey değil, Rabbimizin yarattığı güzel bir varlıktır. Ondaki mucizeleri anlamaya çalışırız. Biz karanlıklarda hikmeti bulan bir çok düşünürün yolunu takip ederiz. Ah o Hira Mağarası, oradaki doğan aydınlığı anlamaktan acizler, onlar bizi anlayamazlar. Biz, Hira Mağarasının karanlıklarındaki bir saniyeyi, kumarhanelerin veya başka mekanların loş aydınlığındaki bin yıla değişmeyiz.”

Böyle bir örneği verme nedenine değinen Davutoğlu, “Bizler muhabbet, aşk medeniyetinin sözcüleriyiz. Bizler yıkmaya değil, inşa etmeye geliyoruz. Bizler nefret etmeye değil, sevmeye geliyoruz. Bizler insanları öldüren anlayışları öldürmeye, insanları yaşatmaya geliyoruz” ifadesini kullandı.

“Hayatlarına da renk katacak şekilde oy kullanmalarını rica ediyorum”

Gençlere öğütlerde bulunan ve 1 Kasım’da oy kullanacak gençlerin Türkiye ve kendi gelecekleri için tercihte bulunacaklarını belirten Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Attığınız her adımı, zihninizde büyüttüğünüz o aşk davasına, büyük davaya, insanlık için beslediğiniz adalet ideallerine dayandırırsanız her zorluğu aşar ve her dönemi konjonktürel sınırların ötesinde değerlendirirsiniz. Onun için özellikle de ilk kez oy kullanacak gençlerimize oy kullanırken bütün bu sorgulamayı, bütün bu yüzleşmeyi yaparak oy kullanmalarını ve hayatlarına da renk katacak, anlam katacak bir şekilde oy kullanmalarını rica ediyorum. Gençlerimizin iradeleri ve kararları neyse, biz onlara saygı duyarız, kararlarının hayırlı olmasını diliyorum.”

AK Parti’nin muhtevasını dokurken dikkat ettikleri en önemli düşüncenin, “ahlak ve erdem temelli siyaseti inşa etmek” olduğunun altını çizen Davutoğlu, Türkiye’nin üzerine giydirilen deli gömleklerini yırtıp atmak, geri kalmışlığın prangalarını kırıp, bu ülkeyi dünyanın öncü ülkesi haline getirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“Demokratik istikrarla onur duyuyoruz”

AK Parti’den önceki dönemi değerlendiren Davutoğlu, o dönemlerde Türkiye’nin ağır ekonomik ve siyasi krizler yaşadığına değindi. AK Parti öncesi döneme dönülmemesi için, ilk kez oy kullanacak olanlara, o günlerde yaşananların anlatılması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“O günlerde, insanlarımızın geleceğe dair güvenleri, umutları kalmamıştı. Ülkemiz yönetilemez hale gelmişti. Umutların azaldığı, ülkenin çok zayıfladığı bir noktada AK Parti, milletimizin gücü olarak siyaset sahnesine çıktı ve siyasi tarihte az görülen bir örnekle, girdiği ilk seçimde birinci parti oldu. Kurucu Genel Başkanımız ve şimdiki Cumhurbaşkanımız, siyasete o anlamda gençliğin aşısını vurdu. Siyaset gençleşti, güç ve enerji kazandı. Türkiye, AK Parti ile şaha kalktı. 3 Kasım 2002’den itibaren vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerini karşılayarak Türkiye’yi dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokma mücadelesi verdik. Büyük siyasi, sosyal ve ekonomik reformlarla Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırdık. Siz gençlerimizin daha aydınlık bir Türkiye’de yaşaması için ve ülkemizin daha gelişmiş, daha demokratik ve daha özgür bir ülke olması için bütün gücümüzle gayret sarfettik. Ülkemize kazandırdığımız büyük eserlerle ve demokratik istikrarla onur duyuyoruz. Bir çok yasağı o zaman yerle bir ettik. Düşünce özgürlükleri üzerindeki sınırlamaları kaldırdık. Başörtü yasağı başta olmak üzere, gençlerimizin onurlarını zedeleyen her yasağı o gün kaldırdık.”

O dönemlerde eşi Sare Davutoğlu’nun yaşadığı başörtü problemini beraber göğüslediklerini anlatan Davutoğlu, “Biz bu ülkedeki başı açık, başı kapalı ayrımını tümüyle kaldırdık” dedi.

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A47

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYE