“Milletimizin Ortak Eseri Olan Cumhuriyetimize Sahip Çıkmak Hepimizin Müşterek Vazifesidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, 78 milyon vatandaşımızın her bir ferdinin Cumhuriyetin aynı haklara sahip birer evladı olduğunu belirterek, “Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

29 Ekim tarihinin, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıldönümü olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutladı.

“CUMHURİYETİMİZİN 92. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUSUNU MİLLET OLARAK HEP BİRLİKTE PAYLAŞIYORUZ”

Mesajında, “29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıldönümü coşkusunu, millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir şekilde ifade ettiği ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.”

“TÜRKİYE BÖLGEMİZDE VE DÜNYADA TÜM MAĞDURLARIN UMUT KAYNAĞIDIR”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız” dedi.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyete sahip çıkmanın, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmanın, mücadele etmenin, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmanın, hepimizin müşterek vazifesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini “78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır” şeklinde sürdürdü.

“2023 HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ”

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkesin, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şu sözlerle tamamladı: “Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYEseers cmp badge