İlk bilim merkezini Konya’da kurduk

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bilgelik diyarı Konya’ya 4 üniversite kurduk. Yurtlarımız da 9 bin kişilik artış sağladık. Türkiye’nin ilk bilim merkezini Konya’da kurduk. Teknoloji geliştirme bölgesi kurduk.”dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, şeker pancarı kilo fiyatını, 157,5 kuruştan 190 kuruşa çıkardıklarını belirterek, “Bana gelen teklif 180 idi. 10 kuruş da bizim Konya’ya ve bütün pancar üreticilerimize bir hediyedir” dedi.

Davutoğlu, Konya mitinginde yaptığı konuşmada, Konya’ya 13 yılda 26,7 milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını, Konya’da ihracatın 130 milyon dolardan, 1,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, taşeronlar, çiftçiler, asgari ücret alanlar, esnaflar ve emekliler için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Davutoğlu, seçim beyannamesinde olmayan 10 maddelik, “Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi”ni açıklarken, bu güne özel bir müjdeyi de pancar üreticilerine vereceğini bildirdi.

Davutoğlu, “Şeker pancarının fiyatını ilan ediyorum. Şeker pancarı kilo fiyatını 157,5 kuruştan 190 kuruşa çıkarıyoruz. Bana gelen teklif 180 idi. 10 kuruş da bizim Konya’ya ve bütün pancar üreticilerimize bir hediyedir” diye konuştu.

“Türkiye’nin ilk bilim merkezini Konya’da kurduk”

Büyükşehir yasasının yer yer istismar edildiğini ve kırsal kesime, köylere hizmet götürülmesinde sorun yaşandığını bildiğini belirten Davutoğlu, bu istismarın Konya’da yapılmadığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, bazı yerlerde bu tür istismarların olduğunu ancak bunun önleneceğini vurgulayarak, Türkiye’nin her köşesine hizmet gitmesi için çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Konya’ya özel müjdeler veren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Konya’ya 13 yılda 26,7 milyar lira yatırım ve destek sağladık. ihracat 130 milyon dolardan, 1,5 milyar dolara ulaştı. 5 bin 600 derslik, 72 sağlık tesisi, 49 spor tesisi, 19 atık su arıtma tesisi, 54 taşkın koruma tesisi, 29 gölet ve 14 bin 800 konut yaptık, Konya’ya. Bilgelik diyarı Konya’ya 4 üniversite kurduk. Yurtlarımız da 9 bin kişilik artış sağladık. Türkiye’nin ilk bilim merkezini Konya’da kurduk. Teknoloji geliştirme bölgesi kurduk.”

Konya’nın kültürünü, tarihini gelecek nesillere aktarmak için 170 eseri restore ettiklerini, Şeb-i Arus törenlerini dünyada büyük bir organizasyon haline getirdiklerini anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2003 yılında göreve gelir gelmez, Konya’yı doğalgazla tanıştırdıklarını bildirdi.

Konya’ya yapılacak projeler hakkında bilgi veren Başbakan Davutoğlu, 838 yataklı şehir hastanesi dahil 25 sağlık tesisi, 7 bin 300 konut, 22 taşkın koruma tesisi, 31 gölet ve sulama tesisi, öğrenci yurtlarının kapasitesinin 8 bin 500 kişi daha artıracaklarını belirtti.

Bozkır ve Avşar barajlarının ve Hadimi Tüneli’nin yapımına devam edildiğini anlatan Davutoğlu, tüm sulama projelerini en kısa sürede tamamlayacaklarını kaydetti.

Konya Karapınar’da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulacağını açıklayan Başbakan Davutoğlu, “Karapınar’ın zengin güneş potansiyelini ekonomimize kazandırıyoruz. Çevre yoluna başladık, farklı noktalarda 25 ayrı yol çalışması yapıyoruz. Alacabel ve Tınaztepe tünelleriyle Torosların bir eteğindeki Konya’yı Antalya’ya bağlıyoruz” diye konuştu.

Kayacık Lojistik Merkezi’nin gelecek yıl tamamlanacağını ifade eden Davutoğlu, “Şehiriçi ulaşımı kolaylaştırmak için Konya’ya 45 kilometrelik metro hattının kazandırıyoruz. Konya-Karaman Hızlı Tren Projesi’ni başlatıyoruz. Konya-Karaman arasını 40 dakikaya indireceğiz” dedi.

Diğer partilerin 4 ay boyunca her türlü sorumluluktan kaçtığını belirten Başbakan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Onlar, 4 ay her türlü hükümetten ve sorumluluktan kaçtılar. Sadece küçük siyasi oyunların içine girdiler ve kampanya yürüttüler. Biz ise gündüz kampanya yapıyoruz, gece gidip devlet işlerine bakıyoruz. Dur yok durak yok, uyku yok dinlenmek yok. Çünkü bizim millete aşkımız var, sevdamız var. Milletle yürünecek çok yolumuz var.”

Vatandaşlardan 1 Kasım’da sandığa giderek, Türkiye’nin ak geleceğine mühürlerini vurmalarını isteyen Davutoğlu, ilk defa oy kullanan gençlere seslenerek, “Tek başına iş başına diyecek misiniz? Memleket meselesine sahip çıkacak mısınız? AK Parti kadrolarına sahip çıkacak mısınız? Söz mü?” diye sordu. Davutoğlu, alandaki gençlerden “Söz” yanıtını aldı.

Notlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya mitingine eşi Sare Davutoğlu ve çocuklarıyla birlikte geldi. Havaalanından parti otobüsüyle miting alanına gelen Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, parti otobüsünden güzergah üzerindeki vatandaşları selamladı.

Daha sonra miting alanına geçen Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile platforma çıktı.

Meydanda, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafları ile AK Parti’nin “İlk günkü aşkla, hep birlikte” sloganın yer aldığı dev afiş yer aldı.

Miting öncesinde sahne alan Grup Tillo da mini konser verdi.

Mitinge, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mustafa Ataş, Mehmet Özhaseki ve eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam da katıldı.

Başbakan Davutoğlu, daha sonra sahneye davet edilen AK Parti Konya milletvekili adayları ve bölge milletvekilleriyle el ele tutuşarak vatandaşları selamladı.

Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil dağıttı.

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A47

enerji petrol medya -0393555