Anıtkabir’de Cumhuriyet Bayramı Töreni

Anıtkabir’de Cumhuriyet Bayramı Töreni

Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret etti. Ziyarette Başbakan Ahmet Davutoğlu da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir’e gelişinde Aslanlı Yol’un başında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından karşılandı.

Daha sonra Erdoğan başkanlığındaki, aralarında TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlarının da bulunduğu heyet Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk’ün mozolesine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler Misak-ı Milli Kulesine geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, milletimizin istiklali ve istikbali için şahlanışının tecelligahı ve sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilan ettiği Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümüne ulaşmış olmanın mutluluğu içindeyiz. Bölgemizde tarihi olayların cereyan ettiği bir dönemde kuruluş yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri çerçevesinde ilelebet yaşatmanın azim ve kararlılığı içinde olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade ediyorum.

Ülkemizin TBMM tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan zatıalinizin alinizin bizlere bıraktığı emanet olan Cumhuriyetimizi doğrudan halkın oyuyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı sıfatıyla daha da yükseltmek, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 92 yıl sonra bir kez daha ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası için gerektiğinde gözlerini kırpmadan ölüme giden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygıyla yad ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun, ruhunuz şad olsun.”

Erdoğan ve beraberindekiler Misak-ı Milli Kulesinden ayrılırken vatandaşlarca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulunuldu. Bu arada Anıtkabir tören için özel olarak hazırlandı. Çiçeklerle süslenen Anıtkabir’e büyük boy Türk Bayrağı asıldı. Anıtkabir’deki tören sırasında vatandaşların bulunduğu alanda da Türk Bayrağı açıldı.

Anıtkabir, resmi törenin ardından halkın ziyaretine açıldı.

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYE



seers cmp badge